| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca vreau sa slabesc, trebuie sa mananc mai des si putin, sau trebuie sa mananc de 2 ori pe si? "Pranz si cina" - tot mai putin! Cum trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Cum vrei tu, dar sa nu mănânci in exces, numără caloriile dacă poți, încearcă sa te încadrezi in 1500 kcal si sa nu le depășești. Sunt mulți doctori care recomanda postul intermitent, este chiar sănătos pentru organism sa mai luam o pauză de la mâncare chiar si câteva zile, sunt persoane care țin post doar cu apă câte o zi, doua pe săptămână, pentru detoxifierea organismului, dar fiecare ține cat poate. Tu poți începe prin a ține post intermitent 16 cu 8, adica din 24 ore câte sunt într-o zi tu mănânci doar într-un interval de 8 ore si atât, restul de 16 ți post numai cu apă. De exemplu iei prima masă la 10 dimineața si cina o iei cel mai târziu la 18:00 după nu mai mănânci nimic până a doua zi la 10:00 iar.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa iti calculezi necesarul caloric astfel incat sa iesi pe minus, implicit sa faci miscare si sa ai o alimentatie echilibrata, ceea ce siguri stiai deja.

https://www.doc.ro/......l-de-viata

| LisaJulie a răspuns:

Trei mese pe zi dar variate și sa conțină mai mult fructe și legume! La micul dejun poți manca o salata de fructe, la prânz o ciorba de legume cu salata sau cartofi la cuptor cu usturoi, iar la cina poți opta pentru legume la cuptor sau fructe de mare! Dar cina trebuie sa fie înainte de ora 18

| Miruna333 a răspuns:

Slabit nu inseamna mancat mai putin. E vorba de ce mananci. Deficit caloric, asa slabesti, cauta pe internet. Nu exista ore, nu te ingrasi daca mananci dupa 6, 8 sau ora 10, e vorba de ce mananci. Doar sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, atat

| KovacsB a răspuns:

Regula mea este simpla, imi fac de cap, beau cate beri vreau, mananc ce vreau si cat vreau iar cand trebuie sa dau jos 4 kg tin post doar cu apa 4 zile.Cateva luni se mentin fara probleme pana ma apuc iar de excese.
Astia care zic sa nu te infometezi sunt grasi.

| Cipi1212 a răspuns:

De 3 ori pe zi porții cumpătate. Sau 4 mese pe zi la interval de 3 ore.
Micul dejun ora 8
Ciorba la ora 11
Felul 2 la ora 14
Cina la ora 17

| Nonameagain a răspuns:

Mic dejun si pranz!
Cina este cea care ingrasa.
Multi fac prostia sa sara peste micul dejun dar sa manance mult seara ca sa "recupereze".

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Slăbitul constă și în vârsta pe care o ai, metabolism, stilul de viață, și așa mai departe. Nu ai dat multe detalii despre tine. Ce te sfătuiesc eu este sa nu te înfometezi și să mergi la un nutriționist, acesta îți poate face un plan pe măsură care să te ajute să slăbești ușor și rapid.

| elennaionela14 a răspuns:

Mananci de patru ori sau cat ai nevoie dar nu pe saturate, nu mananci intre mese nici chips nici suc nici prajitura nici ciocolata, doar apa.
Redu dulciurile si nu mananci mai tarziu de 8 seara.
Sper sa te ajute.

| frumoasazaraza a răspuns:

Trebuie sa fii in deficit, nu conteaza cand mananci, conteaza sa nu depasesti un nr de calorii si sa fii activ.
Dar da, eu mananc la 2-3 ore, mai mult rontait, si asa ma mentin de 15 ani.
Romanii sunt obisnuiti sa baloteze 15 feluri de mancare la o masa. Nu e normal. Cand mananci putin si des, mananci mai variat, deci mai sanatos si echilibrat.