| pisikutza20 a întrebat:

Salut dau funda celui ce-mi zice cum sa scapi de mirosul urit al guri, parca toti colegii mei eu acelasi miros ingrozitor din gura, am impresia ca asa e vremea sau cum? vreau remedii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7KoKos7 a răspuns:

Te spelii pe dinti cand te trezesti cand pleci la scoala, cand vii, dupa ce mananci, dupa ce te culci si eventual noaptea te trezesti si daca nu poti dormii te speli inca odata, eu asa fac si am dinti fara carii de 5 ani, si apropo in timpul scolii ia 3 pastile orbit sau orice fel de guma si nu manca porcarii de chipsuri Lotto, Lays, Krax, doar din acelea VIVA CHIPS atat, lasa-i pa imputitii aia sa le puta gura si tu vino cu o mireasma frumoasa la scoala! Ser ca te-am ajutat, fundita, asi fi recunoscator!?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tot ce este mentolat: ceai de mentă, gumă orbit, dropsuri, spray de gură cu mentol, pastă de dinți cu mentol, apă de gură și capsule cu ulei de mentă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

O vizita ( sau mai multe ) la stomatolog, pentru rezolvarea cariilor dentare si un detartraj, te va scapa cu siguranta de halena.

| DragonFLoW a răspuns:

Pan la urma marea problema este nespalatul pe dinti, spalate cat mai des, sau chiar foarte des, de cate ori poti, dar spalate bine. Si renunta la anumite dulciuri (prea dulci ) la alune sau porumb prajit, daca nu vrei sa faci carii, de obicei cei carora le miroase gura au carii care le miros.
Apa de gura spray de gura... toate aste te ajuta sa mentii mirosul frumos al gurii dupa ce te-ai spalat pe dinti, daca nu te speli degeaba iti mai cumperi pachete intregi de gume, si apa de gura.
Ar fi interesant ca in afara de periajul dintilor cat mai frecvent cineva sa gaseasca si alta solutie... poate ceva care ar salva pe oricine cu probleme mirositoare.

| YinYang_2503 a răspuns:

O guma sau un periaj mai des inclusiv o apa de gura ar trebui sa ajute macar pentru o perioada