| minix20 a întrebat:

Salut, de 2 luni am o mica problema, eram la un simplu antrenament si dupa 3 min de alergat aveam o durere super naspa de spate. De abia mai stateam pe picioare si m-am dus acasa si am zis ca poate mna o fi o febra ceva si am stat in casa doua saptamani, dupa asta am mai incercat sa mai joc dar degeaba, nu puteam nici sa alerg. Acum parca simt ca ma dor si oasele si inainte de oase ma dureau si fesele cand incercam sa alerg si dupa un efort chiar si la pas normal ma dureau. Acum 3 zile am alunecat pe scari si am picat fix intr-o zona in care aveam problema, impactul nu a fost chiar asa de rau dar totusi am ramas fara aer un minut.
Si totusi acum o luna am facut radiografii in partea stanga si dreapta si la spate dar mi-a spus doctorul ca nu am nimic si doar am auzit de ceva splina marita dar a zis ca nu are treaba cu alergatul si mi-a spus sa stau repaus o saptamana. Am stat repaus un timp si dupa mna am mai incercat sa alerg dar dupa un sprint foarte mic ma durea foarte rau spatele si fesele si eu ma gandesc ca ori am lipsa de calciu, ori ceva probleme cu spatele, ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie o întindere daca te doare si piciorul, dar in acelaș timp cine stie, poate fi si de la splina.
Mergi macar la medicul de familie din nou.

| minix20 explică (pentru Freya1):

Am splina marita, crezi ca asta poate fii?

| Freya1 a răspuns (pentru minix20):

Păi nu trebuie sa alergi atunci, ca daca iti e splina merita si alergi te doare.

| minix20 explică (pentru Freya1):

Btw am fost la doctor si mi-a spus ca am scolioza happy

| Freya1 a răspuns (pentru minix20):

Deci si de la coloana e.
Si eu întâmpină niște dureri de burta si uneori până în spate si am inteles ca si la mine poate sa fie de la coloana.
Nu sti niciodata cum poti asocia durerile astea.

Ma bucur ca ai mers la medic si ca acum sti, din cate stiu trebuie sa mergi la niste exercitii sau ceva de genul ca sa iti mai revi, sau macar sa nu mai ai dureri.

| dinaprilie a răspuns:

Acolo e si muschi, ligamente la muschi. Baga anti imflamatoare, creme, geluri. O sa fio ca nou!