| Guest10 a întrebat:

Salut. De curând am fost la o donare de sânge iar astăzi am primit un apel de la spital și mi s-a spus că am valorile crescute in ceea ce privește "ATE", dacă am înțeles bine, ceva legătură cu ficatul. Știe careva mai exact la ce se referă acel "ate" și care ar putea fi cauzele valorilor exagerate? Toate celelalte analize au fost în parametri normali, doar aceasta a depășit limita.
Menționez că nu consum alcool (decât foarte rar în cantități mici, un pahar de vin la câteva săptămâni, poate nici atat), nici tutun, nici droguri, nici tratament medicamentos, nici stimulente pentru masa musculara. Nu am nici kg in plus, totul e normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Are 20 de ani

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai varice?

| Guest10 explică (pentru aditimus):

Nu. Nu am nicio problema medicală. Sunt sănătos de când mă știu. Am 19 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigur ca ai 19 ani?
Eu nu cred, odata ce anul trecut declarai ca esti clasa a IX-a:

"în 6 Februarie 2021 | Guest10 a întrebat:
Salutare. Sunt la mate-info in clasa a 9a și am zis ca și pe viitor voi avea nevoie de un laptop..."

| Violleta2022 a răspuns (pentru aditimus):

Minte. A scris chiar el cu mana lui in alt topic ca in 2021 era clasa a IX (14-15 ani), asadar acum ar trebui sa fie de 15-16 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aditimus):

"in 6 Februarie 2021 | Guest10 a întrebat:
Salutare. Sunt la mate-info in clasa a 9a"

| Guest10 explică (pentru Violleta2022):

N-are importanță dacă am 15 sau daca am 20 de ani. Poate sufăr de dubla personalitate, poate folosesc mai multe persoane contul meu, poate întreb in numele altora, poate nu are importanta vârsta mea, poate daca mi-ai fi putut da un răspuns îmi erai mai de ajutor decât dacă mă pui in situația de a mă gândi "până la urmă... eu ce vârstă am?"

Dacă sunt ca pigmeii și mă dezvolt într-un an cât alții în 4?

| Guest10 explică (pentru aditimus):

Mulțumesc pentru confirmare și pentru intenția de a răspunde cu folos întrebării principale. S-a rezolvat între timp problema, nu e nimic grav, e din cauza că am depus prea mult efort cu o seară înainte de donare și nu știam că nu am voie... Și am și mâncat de la fast-food înainte cu o zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Guest10):

Ba are importanta enorma, varsta!
Dar cu atatea minciuni declarate pe aici, nici tu nu stii cat mai ai.

| Guest10 explică (pentru Violleta2022):

Ai opțiunea să mă ajuți sau sa ajuți pe altcineva. De ce ar conta varsta? In întrebare scrie că am 19 ani. Răspunsul se aplica pentru un individ de 19 ani. Dacă scriu mâine că am 16 ani, răspunsul se aplica pentru un individ de 16 ani.
Simplu. Poți ajuta? Ajuta. Nu poți ajuta? Măcar nu încurca

| aditimus a răspuns (pentru Guest10):

Am inteles

| aditimus a răspuns (pentru Violleta2022):

Are 20 de ani