Întrebare recomandată | Juper a întrebat:

Salut.
De la ce varsta pot sa donez sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flash237 a răspuns:

Să ai vârsta cuprinsă în intervalul 18-60 ani.

| bustamante a răspuns (pentru Flash237):

As completa : NU trebuie sa suferi de nici un fel de boala INCLUSIV ASTM.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De la 18 ani. Este sanatos si chiar recomandat daca esti baiat.

| confiturix a răspuns:

De la majorat - 18 - dar numai daca ai peste 50 kg;
Este foarte sanatos sa mai donezi sange ding cand in cand;
Ai grija, daca iti doresti sa donezi pentru a face un bine cuiva, evita sa semnezi ca donezi pentru cutarica pentru care te.a rugat cineva dea colo care se da drept ruda lui cutarica. E mai mult decat posibil ca numele sa fi fost inventat. E cu atat mai dubios cu atat grupa de sange e cea rara. De aproape fieacare data ei fac treafic ilegal de sange. Mai bine donezi unui anonim, deoarece este mai greu ca sangele sa ajunga sa fie vandut.

| Baiatbaietos69 a răspuns:

Recomand varsta de 6 ani, atunci sangele e cel mai tanar, deci si cel mai proaspat. As recomanda minim 1L daca ai 6 ani.

| Alexander1112 a răspuns:

La varsta de 18 ani poti dona. Este foarte indicat pentru a-ti subtia sangele!

Toate cele bune!