| ALEXXXL19 a întrebat:

Salut de la o operatie de aluniță maligna poți face cancer? Adică dacă esueaza operatia nu este exterminată cum trebuie și ia reda din nou își revine creste din nou

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O alunita maligna este deja cancer. Daca este un cancer incipient, operatia te poate vindeca. Daca este un cancer avansat, operatia iti va prelungi viata. NU iti poate face nici un rau, chiar daca rezectia este initial incompoleta si se face apoi rerezectie.

Daca alunita este benigna (adica nu e cancer), rezectia, completa sau incompleta, nu creste riscul ca aceasta sa se malignizeze

| NLS a răspuns:

Este cancerigena, dar in general, cancer neactivat.
O poti insa pati urat daca nu taie cu o marja de siguranta, sau daca nu te operezi si suferi lovituri, o expui la soare, sau apa (vreme indelungata si repetat).
M-am operat de asa ceva in 2004. Pentru o alunita de 12 mm, a taiat inca 10 mm, radial in jurul ei.
Am si acum, 3 cicatrici (imense) si foarte inestetice pe spate.
Si grija la cine iti scoti atele, daca te operezi.
La mine prima data a scos medicul de familie, a zis ca sunt toate.
Am simtit ca ma jeneaza ceva, am mers la cabinetul facultatii, au mai scos ei una.
Si in final, fosta prietena, a mai gasit si ea una si a scos-o. (acum, intamplator, e asistenta medicala).

Eu am procedat asa>
Am mers in Cluj si am cautat un medic dermatolog cu experienta, ce a pus diagnosticul, apoi am mers la oncologie si m-am informat de cel mai bun medic chirurg. Nu cred ca mai lucreaza din pacate, caci la anul am de gand sa repet povestea... mi-au crescut alte 3.

| Brigaela a răspuns:

Nu exista cancer neactivat. Poate fi o alunta cu potential de a se transforma in cancer, dar benigna, sau un cancer incipient, neinvaziv, dar totusi malign. Diferenta de prognostic nu e mare, dar exista. Nu ai cumva un diagnostic medical exact, fiindca tu nu ai reusit atunci sa intelegi diagnosticul si nu e nimic clar in ceea ce spui.

| NLS a răspuns:

Eu am avut 1 alunita maligna de 6mm
si 2 benigne - 1 de 12mm, si cealalta de aproximativ 6mm
Dermatologul a zis ca nici cea maligna nu era la stadiul acela "declansata", dar arata ciudat si cu siguranta in timp ar fi devenit cancer, asa ca mi-a recomandat sa o scot.
Cat despre cele benigne, le-am scos din motive pur estetice, caci m-a asigurat ca nu se vor transforma in tumori cancerigene inainte sa mor de moarte buna.

| Brigaela a răspuns:

Alunita maligna egal cancer. Nu exista termenul declansata, ai inteles/memorat gresit.
Banuiesc ca aveai un nev displazic, dar nu am de unde sa stiu.
Trebuie sa cauti buletinele histopatologice (rezultatul biopsiei) si sa inveti, ca pe poezie, concluzia de acolo, asa incat oricand ajungi la un medic sa ii poti spune ce diagnostic ai avut atunci (e foarte important).

| NLS a răspuns:

Nu am memorat nimic, dar totusi, retin ca se numeau> "nev pigmentar papilomatos", iar displazic parca era doar unul, cel malign.
Biopsie am ales sa fac dupa operatie, din ce au scos, eram constient de riscuri.
La controale nici nu am mai fost, imi era prea teama.

| Brigaela a răspuns:

Este foarte foarte important sa memorezi diagnosticul si sa nu folosesti cuvinte aiurea. Nevul displazic nu este malign. Nevul displazic 9alunita displazica) este o alunita greu de stabilit de catre dermatolog ca este benigna si greu de supravegheata (ea arata dubioasa tot timpul, dermatologul nu isi poate da seama daca isi creste sa nu gradul de dubiosenie). Insa nu are risc mai mare de malignizare (de a se transforma in cancer) decat o alunita obisnuita, nedisplazica (insa aceea poate fi urmarita usor de dermatolog). De aceea se scot nevii displazici, nu fiindca ar fi mai cancerigeni decat ceilalti, ci ca sunt imprevizibili. Examenul histopatologic (biopsia) nu ai ales sa o faci tu, ea este obligatorie prin lege, daca medicul dermatolog arunca tumorile la gunoi si nu le trimitea la laborator era pasibil de puscarie daca il prindea cineva.
Sa iti explic de ce e important sa retii corect diagnosticul si sa nu folosesti termeni aruncati la intamplare (pe care nu ii intelegi complet sau despre care nu esti sigur ca sunt perfect corecti in context). In urma cu vreo 10 ani a facut mare valva in lumea medicala o pacienta de origine indiana care locuia cu fiul ei in Marea Britanie (cred). Intr-o zi a facut convulsii si a ajuns la spital unde i s-a diagnosticat o tumora in creier. Putea fi operata cu usurinta, dar inainte de a fi operata, pacienta a fost intrebata daca a mai avut alte boli. Si a spus (fara sa aiba acte medicale doveditoare) ca, in urma cu 4 ani a fost tratata in India de cancer pulmonar. A fost crezut si trimisa acasa cu tratament de paleatie, considerandu-se ca are o metastaza si nu merita nici chinul pacientei si nici banii sistemului de asigurari pentru a fi operata. Pacienta a murit dupa cateva luni din cauza tumorii cerebrale, dar a fost supusa unei autopsii fiindca exista acest dubiu de diagnostic. Tumora din cap era perfect benigna, putea fi scoasa chirurgical foarte simplu, fara ca pacienta sa ramana cu sechele. S-au solicitat insistent actele din India si s-a descoperit ca pacienta avusese tuberculoza pulmonara, dar in India mortalitatea la tuberculoza era atat de mare incat oamenii simpli, fara scoala, o considerau tot un fel de cancer.
Tu nu esti o indianca in varsta si analfabeta, nu exista nici un motiv sa ai o soarta similara doar fiindca nu cuinosti diagnosticul anterior si te joci cu termenul de malign cum iti vine. Malign nu este egal displazic, in nici un organ si cu atat mai putin in tumorile pigmentare in care displazic nu inseamna nici macar premalign (ca in leziunile colului uterin sau tubului digestiv)

| NLS a răspuns:

Am inteles. Multumesc foarte mult de informare. Nu am posibilitatea sa caut hartiile acum, fiindca sunt ramase in Romania (sper sa mai existe).
Insa daca toti nevii in cauza, maligni si benigni, au fost extirpati, si au trecut atatia ani, nu cred ca mai trebuie sa ma ingrijorez din cauza lor.
Am oricum altii care cresc, incet si sigur, iar in vara viitoare mi-am propus sa ma ocup de ei. Poate chiar in vara aceasta daca imi fac curaj, si daca o sa imi faca probleme deosebite.
Fiind strategic amplasati, imi cauzeaza inconveniente in timpul somnului, iar uneori, mici spasme imi sageteaza spatele in zonele respective.
Multumesc mult!
O noapte linistita! happy

| Brigaela a răspuns:

Nevii NU sunt maligni!
NU e cazul sa iti faci griji dupa atatia ani.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca dacă se face cancer de la o aluniță extirpata, înseamnă ca a fost acolo acel "cancer" și umblând acolo, s-a declanșat boala. (Asta e doar părerea mea dar cel mai bine trebuie consultat un medic)

| ALEXXXL19 explică:

Așa sa procedat și prima data sa tăiat mai mult că sa nu de-a înapoi să crească sa nu fie riscuri. Dar a aparut o umflatura tare sub piele zona unde a fost și a început să mă doară sa o rănesc cu bluza/tricou am fost la dermatolog și mă trimis la chirurgie acolo mă operat a tăiat ceva și mă cusut acum mă duc la control că am atele acolo cam scrie ceva pe hârtia care trebuie sa o dau la medic că a tăiat 4x1.5cm ce vrea să zică e vorba că s-a apropiat de coloana e pe spate, nu e problema că mor e vorba că te chinui.

| ALEXXXL19 explică:

Anu trecut m-am operat in martie de o aluniță mare pe spate cam creștea de vreo 3 ani și am lovit-o am simțit o durere până în coloana și curgea un lichid alb lipicios urat mirositor am fost la dermatolog și am fost trimis la chirurgie acolo au început să mă opereze totu bun până în urmă cu 3-4 luni când zona era vindecata cred s-a umflat și am rănit zona și mă durea tare urat am fost iară la dermatolog care mă trimis tot la chirurgie și iar ma tăiat operat acolo luni mam operat și acum mă duc să verifice cum se vindeca zona.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Operatia te poate vindeca daca e faza incipienta de cancer. Pe cand la cancerul avansat, operatia iti va prelungi viata.