| Robotzzzi a întrebat:

Salut.De multe lunii ma intristez si plang in fiecare zi si sunt foarte trist nu mai stiu ce sa fac sa scap de stress si de tristete...Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Primul lucru: incearca sa vezi motivul tristetii, ce s-a intamplat de ai ajuns sa fi trist incit sa plingi. Aflind motivul, rezolvarea va fi la un pas.
Al doilea: viata e prea frumoasa ca sa o petreci intristindu-te. Bucura-te de orice lucru, iar daca nu poti, gindeste-te cum ar fi fost daca nu le aveai. Fa-ti mici bucurii - tu stii mai bine ce iti place, rasfata-te cu ce iti place mai mult. Cauta ce e mai bine pentru tine, si fa acel lucru.

| anonimg a răspuns:

Cel mai bun balsam pentru suflet este citirea Bibliei.
Fa-ti rost de una si incepe sa citesti in fiecare zi din ea 2-3 pagini' sau macar un capitol. Incepe cu inceputul; dar sa incepi.
Ia hotararea aceasta si nu o amana. Caut-o la librarii sau la Biserici; sau aici https://www.viatasisanatate.ro/medie063
Pana la urma este datoria oricarui om sa citeasca Biblia macar o data in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| bvkeny a răspuns:

Vorbeste cu parintii, du-te la psiholog, altceva nu ai ce sa faci.Internetul nu te face cu deloc mai bine, altceva mai bun de facut nu ai.

| Ajutor19 a răspuns:

Pentru a scăpa de stres și de tristețe,trebuie mai întâi să nu te mai gândești la ele.Un exemplu bun este muzica, spre exemplu mulți și-au găsit liniștea ascultând rap, o muzică care are difertie mesaje, de la unele vesele la unele despre realitatea în care trăim.
De asemenea, psihologul este o soluție.Mulți cred că dacă un om merge la psiholog are probleme (psihice în special) mari, ceea ce este total greșit.Psihologul poate fi comparat cu un părite care încearcă sa te ajute,să îți dea sfaturi,să te înțeleagă și chiar să te facă să înțelegi de ce nu te simți bine.
O altă variantă poate fi reprezentată de alegerea unui joc,sau a unui sport pe care să-l practici,deoarece acestea te vor face cu siguranță să uiți de probleme,de stres și să te înveselească. Poți,de asemenea, să te uiți la filme, de comedie ar fi indicat.
Totul trebuie să pornească de la tine pentru a putea depăși stresul și tristețea, tu trebuie să îți bagi în cap ideea că de mâine va fi altfel, vei încerca diferite metode pentru a te simți mai bine.Totul pleacă din interior, nimeni nu te poate motiva mai mult decât tine. Gândește pozitiv și așa te vei și simți.