| Alexandrina_1467 a întrebat:

deseori aud ca fumatul dauneaza sanatatii!
vreau sa stiu daca fumatul dauneaza si cresterii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca fumezi inainte de implinirea varstei de 19 ani, vei ramane mai scund/scunda cu 5 pana 10 cm decat ai fi crescut daca nu fumai. De asemenea vei avea coeficientul de inteligenta cu pana la 15 puncte mai mic, adica vei fi semnificativ mai prost.

| RS4 a răspuns:

Dauneaza din toate punctele de vedere! poti ramane cu sanii mici, sau alte parti ale corpului sa nu se dezvolte normal, asta depinde de la persoana la persoana si de varsta la care s-a apucat de fumat! daca s-a apucat dupa ce a fost in mare parte dezvoltat, e clar ca nu are ce sa-i mai faca decat boli ale plamanilor, inimii, tusa seaca, respiratie urat mirositoare, chestii din astea banale care le are si le simte orice fumator! baftaa!

| R_8074 a răspuns:

Da. Daca fumezi te dezvolti mai greu

| AnneMarri a răspuns:

normal, daca fumatul dauneaza sanatatii (in toate privintele!) cum sa nu dauneze cresterii care se dezvolta normal in functie de cit de sanatoasa esti? straight face

| tnxforthemms a răspuns:

Da.clar.cunosc persoane care s-au apucat de fumat de la varste fragede iar acum la varsta de 16 ani, au mai putin de 1 metru 55. ma refer la baieti.

| Andrei63673 a răspuns:

Salut.Fumatul dauneaza la crestere si la sanatate. Uneorii facii si cancer.75% din fumatorii mor anual.Si 25% scapa.La crestere dauneaza grav.Ai grija. Sper ca sfatu meu a fost bun.Bafta...