| Zodiacul a întrebat:

Este adevarat ca sucul Coca-Cola sau Pepsi duce la cancer sau leucemie? Dau funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Citește aici și ai să vezi.

Doua substante care intra in compozitia colorantului caramel din Coca-Cola si Pepsi sunt cancerigene pentru animale, avertizeaza Programul Toxicologic National American.

Spre deosebire de caramelul facut in casa prin topirea zaharului pe foc, colorantul artificial folosit in bauturile pe baza de cola rezulta din reactia zaharului cu amoniacul si sulfitii, la presiune si temperaturi inalte.

Aceste reactii chimice duc la formarea celor doua substante, cunoscute sub numele de 2-MI si 4-MI, care in studiile guvernamentale realizate pe soareci si sobolani au dus la cancer pulmonar, cancer la ficat, tiroidian si leucemie.

Programul Toxicologic National American spune ca sunt "dovezi clare" ca aceste substante sunt cancerigene pentru animale si ca e foarte probabil sa fie riscante si pentru sanatatea oamenilor.

Cercetatorii de la Universitatea din California, Davis, au descoperit nivele mari de 4-MI in cinci marci de cola.

Deja ONG-urile americane au cerut FDA-ului (Food and Drug Administration) sa adopte o pozitie in aceasta chestiune, deoarece colorantul caramel este "un concentrat dintr-un amestec de substante chimice, de culoare maroniu inchis, care nu se gasesc in natura".

Pe piata se gasesc 4 tipuri de colorant caramel, dintre care doua sunt produse cu amoniac si doua fara. ONG-urile vor sa fie interzise cele facute cu amoniac.

Colorantul caramel utilizat in cola si in alte bauturi racoritoare de culoare inchisa este cunoscut sub numele de Caramel IV (sau caramel procesat cu amoniac si sulfiti). Caramel III, care este produs cu amoniac, dar nu si cu sulfiti, se foloseste uneori in bere, sos de soia si alte alimente.

Nivelele de 4-MI din bauturile pe baza de cola testate pot fi cauza a mii de cazuri de cancer, avertizeaza cercetatorii.

Coca-Cola a respins acuzatiile cercetatorilor: "Bauturile noastre sunt 100% sigure. Studiile au aratat ca tipul de caramel folosit de noi nu provoaca cancer".

Compania a declarat ca bauturile sale nu contin 2-MI, ci 4-Mi in cantitati mici.

Trebuie să începi că nu mai consumi deloc Pepsi sau Coca-Cola. Poți bea un pahar sau două la o ocazie specială sau o dată la câteva luni. Este foarte periculos!

Numai bine!

10 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

De obicei acidul nu e bun in orgnism dar cola pepsi (si acum multi o sa creda ca sunt cel mai prost medic) te ajuta din punct de vedere edical dar dezacidulat regleaza cantitatea de suc gastric din stomac si ajuta la evidarea ulceruluiwinking mi-a invatat si pe mine un medic din giulesti cand eram stagiarwinking

| LaLaura a răspuns:

Eu stiam ca face gastrita, sau o alta boala a stomacului, si stiam ca intr-o tara ( nu imi vine acum in minte), coca colo e interzisa.

| Bijou a răspuns:

Sigur este ca sunt nesanatoase

| Andrei32133 a răspuns:

Da pentru ca e foarte concetrat are mult zahar e ceva gen energizant si nu dormi de el incepi sa a stres big grin FUNDA plzz

| zmaster4M a răspuns:

Nu stiu daca faci cancer sau leucemie, dar in schimb daca ai avut vreo alergii cand erai mic sau acum iti recomand sa nu mai bei cam 6 luni si pe urma sa bei cu masura adica 1 pahar la o luna sa nu iti afecteze si altceva (o spun din propria experienta) Succes

| 54ndy a răspuns:

De 150 de ani de când se bea coca-cola nu am auzit de nici un caz de leucemie sau altceva.

| Updew a răspuns:

Doamne mai oameni bni, ati speriat fata! De unde auziti voi toate aberatiile astea, a? Stiati ca si apa bauta in exces dauneaza? Dcaa bei vreo 15 kg pe zi, normal ca, corpul tau va reactiona, si nu pozitiv. ORICE, absolut orice, consumat cu moderatie este acceptat pozitiv de catre organism. Acum, legat de intebarea ta, nu -s-a auzit niciodata de vreun caz de boala incurabila provocata de bauturi carbogazoase. Asa ca stai linistita, atata timp cat consumi moderat, esti ok happy

| AidaCR a răspuns:

Am auzit la televizor ca [,] Coca-cola si Pepsi sunt sucurile care au cele mai putine euri adica sunt " cele mai sanatoase " dintre toate. Adria care nu este bun deloclaughing are cele mai multe prostii. Si unii exagereaza. Nu poti face cancer daca bei cu o anumita masura adica sa nu bei in fiecare zi cate o sticla, dar la o saptamana nu e nimic.

| DV7 a răspuns:

Da,cancer,pentru ca are o substanta ce da senzatie de dulca.Dar nu-mi aduc aminte cum se numeste.Stiu ca e zaharoza, ceea ce i-a produs matusii mele cancer, si stiu ca ea consuma acelasi lucru.

| radu_8253 a răspuns:

Nu mai aberati atat ca nu faci nici cancer nici leucemie.Singurul lucru care nu e bun incercati sa evitati toate bauturile acidulate in rest e ok