| imStorm3r a întrebat:

Eu acum 2 seri am facut conjunctivita acuta si de ieri am inceput sa fac tratament.
Nu ma prea deranjeaza picaturile dar e un lucru.
Eu cred ca este un fel de legatura dintre nas si ochi, ca daca ma tin de nas si incerc sa suflu tare imi iese aer pe ochi.
Faza e ca atunci dupa picaturi simt acea solutie de parca mi-ar veni pe undeva la nas, ceea ce ma face sa inghit saliva.
Doamne fereste sa nu fi inghitit acea solutie...
Cum as putea opri asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Nu ar fi grav ca ai inghitit solutia, ci ca inghiti infectia pe care o ai in ochi si nas.
Obisnuieste-te sa sufli nasul de cate ori simti ceva in el.

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Pentru că în stânga ochiului se află canalul lacrimal și s-a scurs până în nas și posibil și puțin în gură. Când pui picături în nas se duc în în gură. Ai văzut când plângi ți se scurge în nas și îți sufli nasul.
Să faci bine să nu înghiți acea soluție să o scuipi. Nu ai cum să oprești asta, ci doar să te asiguri să previ.
Trebuie să ai totuși o igienră rigurasă a mâinilor, să nu stai în praf etc.