| Starlax a întrebat:

Salut la toata lumea! Am si eu o dilemă. Nu ma pot opri din a înghiți saliva (si chiar daca nu am saliva in gura, tot imi vine sa inghit. Exista pastile pentru asa ceva sau vreun tratament? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da,exista tratament pentru hipersalivație. Cauta pe net sau mergi la doctor!

16 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil este un tic nervos

| Refres a răspuns (pentru AdelinaC):

Si exista tratament sau niste pastile pentru a controla acest tic nervos pe care, din pacate, il am si eu! Multumesc.

| Patrunzator a răspuns (pentru AdelinaC):

Si exista ceva pentru a stopa acest tic nervos, luminita?! Multumesc.

| AdelinaC a răspuns (pentru Patrunzator):

Exista tratament, dar pentru asta trebuie sa mergi la psihiatru. In paralel se face terapie psihocomportamentala

| Starlax explică (pentru AdelinaC):

La psihiatru, de ce? Daca iau doar tratamentul fara sa merg la psihiatru, ma vindec? Ms ca mi-ai raspuns!

| AdelinaC a răspuns (pentru Starlax):

Pentru ca el poate elibera reteta cu tratamentul. Psihologul nu da tratament medicamentos

| Starlax explică (pentru AdelinaC):

Scuze! Nu m-am exprimat corect. M-am referit la terapie psihocomportamentala. Daca nu merg la terapie, ma pot vindeca doar cu tratamentul? Asta voiam sa spun de fapt

| AdelinaC a răspuns (pentru Starlax):

Asta inseamna sa lupti singur fara terapeut si sigur ca se poate daca ai vointa si sustinere din partea prietenilor

| Starlax explică (pentru AdelinaC):

Multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns, dar eu, nu am prieteni, insa, voi încerca sa lupt singur si, desigur, cu ajutorul medicamentelor, daca exista asa ceva pentru problema mea stânjenitoare. Multumesc încă o data!

| Ion88888888 a răspuns (pentru Starlax):

Bună. Astăzi seară mă lovit aceeași problemă. Este extrem de enervantă, mai ales că sunt răcit tun și slăbit de nu mai pot... Cum ați rezolvat problema?

| croissant a răspuns:

Buna,dacă înghiți excesiv nu este in regula. Tratament nu cred ca ar exista. Mergi la medicul de familie.

| Starlax explică (pentru croissant):

Buna! Iti multumesc ca mi-ai raspuns. Pai daca tratament nu exista, la ce ar trebui sa ma astept cand voi merge la medicul de familie? Imi va da el o solutie la aceasta problema sau cum? Multumesc.

| Refres a răspuns (pentru croissant):

Buna, croissant! Am si eu, aceeasi problema! Pai daca nu exista tratament, la ce ar trebui sa se astepte de la medicul de familie? Ii vadă dansul niste pastile sau vreun alt tratamen? Eu încă nu am ajuns, dar sper sa o fac cat mai curand, dar pana atunci, mi-ar prinde bine un raspuns!

| Patrunzator a răspuns (pentru croissant):

Pai, daca nu exista tratament pentru ceea ce am eu, cu ce m-ar putea ajuta domnul doctor? Ms.

| Starlax explică:

Cei din jurul meu imi spun ca, este foarte enervant si ca, ar trebui, sa ma controlez, dar nu pot este ca si cum as ramane fara aer (dar nu raman, am dat un exemplu) am încercat sa nu inghit, dar inghit din instinct. Nu stiu ce sa fac cu chestia asta, ma streseaza la maximum!

| Starlax explică:

Poate sa imi dea cineva un raspuns concret la întrebarea mea, va rog! La ce ar trebui sa ma astept de la medicul de familie, imi va da pastile sau vreun tratament? A mai trecut cineva printr-o situație asemănătoare? Daca da, cum? Va multumesc!