| EzekelAlex a întrebat:

Salut, eu am 20 de ani abia împliniți dar ma aflu la aceeași înălțime de la 16 ani adică 1.64... Sunt destul de complexat si satul de chestiile ca nu conteaza înălțimea si ca poti sa arăți celelalte calități. Am inteles ca exista un tratament injectabil care ar merge, am mai incercat in trecut niste lichide la 15 ani cand aveam 1. 63dar mi-au da înălțimea de acum dupa ce nu au mai funcționat. Le-as mai incerca si pe acelea dar am uitat cum se numesc si poate stiti si voi cum se numesc si pastilele (aveau un lichid roșu in ele) si injectabilele gen tratamentul cum se numeste sau daca stiti voi ceva mai bun? Si va rog sa va obțineți de la comentarii răutăcioase pentru ca sunt satul si pentru mine chiar este o problema chestia asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Nu draga...Te duci la medicul de familie sa iti faca o trimitere la un medic specialist si discuti cu el.
Ar trebuii sa te apuci si de sport, baschet, rugby, handbal.

| Danamaria05 a răspuns:

Du te la un endocrinolog sa te consulte probabil este o dereglare hormonala sau ceva de genul asta. Sau asa esti tu! Daca e ceva medical o sa faci un tratament nu stiu acum cum se numeste daca nu, apuca te de tenis, inot sau sporturi care te fac mai inalt

| Dana2103 a răspuns:

Mwrgi la endocrinolog pentru tratament hormonal

| Andresso a răspuns:

Asta e înălțimea ta, mai mult de atat daca poti sa cresti cu 2-3 cm, dar trebuie foarte mult basket, inot, ciclism si alergare.
Si eu sunt mic de inaltime si nu sunt complexat.

| IgnatVictor a răspuns (pentru Andresso):

Salut! Comentariul tău mi-a stârnit curiozitatea.
Eu fac basket de un an, înot am făcut cinci luni, cu bicicleta am mers 5000 de kilometri în patru ani, iar atletism fac de o lună. Toate astea și tot am 1.69-1.70 m. Nu este o înălțime colosală la 17 ani, adică puștii de 13-14 ani sunt mai înalți decât mine. Asta m-a pus pe gânduri.

| Andresso a răspuns (pentru IgnatVictor):

Pai nu prea ai cum sa cresti in inaltime daca asa ai gena.
E de ajuns si inaltimea asta, se găsesc multe fete frumoase sub 1.70 laughing
Eu am 1.70 fix, am crescut cam pana la 18 ani jumate, dupa am stagnat.
Sunt sportiv de fel si nu mai cresc in inaltime, dar nu ma deranjeaza, acum fiecare cu ce-l doare... eu din ce am citit si invatat in perioada liceului am aflat ca dupa 20 ani nu mai cresti in inaltime, indiferent de ce sport practici, cel putin asta am inteles eu...

| Andresso a răspuns:

Doar stii zicala "Înalt ca bradul, prost ca gardul".

| IgnatVictor a răspuns (pentru Andresso):

Mare adevăr spui. Am moștenit multe trăsături de la maică-mea, printre care și gena de pigmeu (mic de înălțime).
Vream să adaug că, asemenea ție, nu mă deranjează înălțimea pe care o am, ci doar am fost curios de răspunsul tău, căci și eu sunt destul de sportiv și am o viață activă, lucru - într-un fel - invers proporțional cu înălțimea mea.
Numai bine!

| EzekelAlex explică (pentru Andresso):

Da, dar iti dai seama ca nu vreau si nu am speranțe de 1.80 vreau macar 1.69 1.70 sau cat se poate chiar și 2 3 cm

| EzekelAlex explică (pentru IgnatVictor):

Si eu am 9 ani de fotbal in spate, 5 luni de înot și la fel si eu semăn cu mama mea, nu sunt neaparat complexat dar daca se poate face ceva de ce nu până.la. urma, corect?

| IgnatVictor a răspuns (pentru EzekelAlex):

Corect.