| xUglyKidJoe a întrebat:

Salut,eu am o inaltime de 1, 65 la 16 ani eu zic ca sunt foarte mic tata are 1, 60 mama 1, 50 vreau sa aflu daca ma mai pot inalta vreau sa mentionez ca eu practic inot in vara de acum 2 ani si in 2 ani am luat 25 de cm voi ce ziceti mai sunt sanse sa ma inalt daca ma agat de bara si inot?
Fara mistocari.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal eu as merge la doctor pentru a imi da un tratament cu hormoni somatotropi sau asemanatori. Esti un pic cam la limita cu varsta, dar vezi ce spune doctorul.

Tratamentul cu hormoni de crestere, chiar trebuie facut sub stricta supraveghere medicala deoarece te apropii de varsta la care se cam termina cresterea, si administrarea de hormoni de crestere ar putea avea ca efect dezvoltarea inegala a oaselor. gen o mana mai lunga, etc.

De asemenea o vizita la psiholog ar fi necesara sa poti sa vezi si o terta parere cu privire la aceasta decizie. Nu mai stiu daca acum vizita la psiholog este necesara.

Desi exista si o mica mostenire genetica, aceasta poate sa devina neimportanta daca mergi cat mai repede la doctor.
Daca ai inceput si viata sexuala, atunci chiar ar trebui sa te grabesti, deoarece hormonii aceia vor ajuta la inchiderea mugurilor de crestere a oaselor.

| iCappy a răspuns:

Imi pare rau sa zic, dar e ceva genetic in familia ta... tu poti ajunge pana la 1, 70 asa am citi intr-un document despre problema ta, mai poti creste pana la 20 de ani dar cate putin de tot in fiecare an.

PS Funda?

| euu2307 a răspuns:

Eu zic ca pana la 18 ani ai mai putea sa cresti in inaltime mai ales daca faci inot.chiar daca parintii tai nu sunt inalti, nu e o regula sa ii mostenesti la asta.Bafta!