| anonim_4396 a întrebat:

Eu imi doresc cel mai mult o surioara sau un fratior...Nu stiu cum sa o conving pe mama mea! Cred ca daca as avea o surioara sau un fratior mai mult eu as avea grija de el...laughingsunt innebunita dupa bebelusi!laughingsi cred ca mama mea ar mai putea sa aiba un copil deoarece are 35 de ani! Cum sa o conving? plizz dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoCookieMonster a răspuns:

Si eu imi doream foarte mult un fratior sau o surioara.Acum ca am sunt multumita dar am un fratior de 4 ani care e cateodata rau.Adica si mama mea s-a gandit ca nu o sa fie ok pentru un alt copil in casa dar totusi de dragul meu a facut-o.Acum trebuie sa ne faca placerile la amandoi.
Gandeste-te ca poate intra in banii pentru mancare si nu are cu ce sa-l creasca.Copii mici sunt greu de crescut.Si mie imi plac copii mici dar nu neaparat trebuie sa am.Mama mea nu numai pentru mine a facut acest lucru si pentru ea fiindca isi dorea demult un bebelus.
in primul rand cati ani ai? fiindca este important. Daca esti inca de 10 sau 11 ani tu o sa-ti mai doresti si jucarii si tot felul de jocuri. Daca ai 14 sau mai multi ani o sa-i fie usor sa creasca copilul fiindca tu o sa vrei doar haine si cate un telefon mobil odata la un an.
Acesta este sfatul meu si iti urez mooooolt succes sa o convingi pe mama ta sa aiba inca un copil:*

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Poate ca mama ta se gandeste ca ar avea nevoie si sora ta de "spatiu" si de un timp (copiii cam cer timp pana pe la 9 ani). Poate se gandeste ca isi pierde serviciul, cine stie... Tu intreab-o de ce ( de grija pentru servici, de lipsa de timp, sau de lipsa de resurse- spatiu, bani), si dai de inteles ca tu esti dispusa "sa te bagi", adica sa ai grija...

| Filip23 a răspuns:

Spune-i ca tu renunti la ciocolata si ca ii faci loc in camera ta pentru patut. Tre-sa faci si tu un sacrificiu...

| вυттєяƒℓу a răspuns:

Crede'ma ca asa eram si eu si acum cand am o sora nu mai stiu ce sa fac sa scap de ealaughing
Daca mama ta nu vrea, are motivele ei si nu ai ce face deoarece este decizia ei si a tatalui tau.
Tu ai putea sa o tot rogi dar nu insista prea tare deoarece nu este asa usor sa duci o sarcina si sa ai grija de copii mici, cum spuneam este decizia ei si are motivele ei pentru care nu iti face o sora sau un fratior sau poate pentru ati face.
Orice ar fi trebuie sa respecti decizia pe care o iau parintii.
Eu iti urez succes si poate vei avea o surioara sau un fratior.

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Roag-o din toata inima. Spune-i ca o sa ai tu grija de ea.Sa fie cadoul de ziua ta.Doar unul.Sa ne duca numele mai departe.

| anika32 a răspuns:

Poate ca mama ta stie de ce nu vrea sa mai aiba un alt copil. Sa iti dau cateva exemple: Poate nu are prea multi bani sa va faca toate poftele la amandoi sau amandoua. Sau poate se mia gandeste ca nu o sa va intelegeti stiu asta de la mama mea care si ea are doi copii pe mine si pe fratele meu.Eu cu el ne certam mereu.