| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut exista oameni care mananca doar fructe si legume ani intregi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Există astfel de oameni, dar probabil sunt un mic procent din rândul veganilor, căci majoritatea dintre vegani pe lângă fructe şi legume totuşi consumă şi seminţe şi nuci, iar cei mai mulţi şi legumenoase, cereale (deci da, şi pâine).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mai degraba, turtițe, nu paine.Eu asta consum.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, şi aşa ceva, dar e bună tare şi pâinea de secară.

Eşti vegană?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu inca, doar cochetez cu ideea.

| foxsilver a răspuns (pentru NOname):

Se scrie LEGUMINOASE, nu legumEnoase, NOname! Vezi Dex-ul!
Daca ai fi gresit doar o data, as fi crezut ca ti-a scapat, dar ai scris gresit in doua raspunsuri!
Sunt sigura ca ai citit sau ai auzit pe net chestia asta, in mod eronat, desi e un cuvant ce ține de biologie elementara, care se invata in scoala, dupa manualul de biologie, si nu de pe net!
E plin netul de greseli, atat in privinta informatiilor, a calitatii si veridicitatii lor, cat si in ceea ce priveste notiuni elementare din orice domeniu.
Nu tot ce zboara pe net, se si mananca!

Sper sa intelegi ca ti-am dat un raspuns extrem de folositor, si sa-l apreciezi in sinea ta, ca de vot...nici nu se pune problema.

| NOname a răspuns (pentru foxsilver):

Ai dreptate. Greşeala mea. Mersi.

| foxsilver a răspuns (pentru NOname):

Cu placere!

| RAY a răspuns:

Uni au mancat 1 an doar cartofi si nu au murit http://www.prosport.ro/......o-16032804

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ce sursa de 'incredere', prosport))))

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nici n-a trebuit sa citesc mai mult de 2 fraze ca mi-am dat seama ca fibrele din cartofi, fapt care l-a ajutat sa slabeasca.
E o cura misto asta cu cartofi... presupun ca-i face in tocane, nu cred ca-i mananca prajiti.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Http://medlive.hotnews.ro/care-sunt-beneficiile-consumului-de-cartofi.html
recomand si cartofi dulci
http://www.csid.ro/......-13894427/
nu fibrelele lau ajutat pur simplu manca mai putine calorii decat consuma, cartofi tin cel mai mult de foame si ouale

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Dar ei renunta definitiv si la ciocolata?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cand faci experiment de asta, da, dar ciocolata cu cacao 99% e foarte sanatoasa

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Insa painea o pot consuma?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu stiu daca manca si paine, dar e ok daca manci paine, tu esti prea slaba lasa dietele

| FemeiaPisică a răspuns (pentru RAY):

Serios, doar pe acest nene l-ai găsit ca şi exemplu?

1) Mimi Kirk(78-79 ani) cu 40ani de vegetarianism&veganism în spate:
http://imgur.com/a/Lu9J4

2) Lillian Muller(65 de ani), tot vreo 40 de ani de când este vegană:
http://imgur.com/a/WRoCE

3) Braşoveanul nostru, Călin Cyfer(40 şi ceva de ani), cred că are 10 ani de când este vegan şi de câţiva ani frugivor:
http://imgur.com/a/CsNvs

4) Annette Larkins(75 ani), peste 50 de ani de când trăieşte "verde":
http://imgur.com/a/Awhs1

5) Antrenorul de la Conscious Muscle:
http://imgur.com/a/8AkwM

Sunt multe exemple de persoane, nu aş avea timp să îi scriu. Actori, sportivi, blogger-i sau vlogger-i, medici, nutriţionişti etc

| RAY a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Asta e vedeta de anul asta ca e din usa

| DaCumSaNu a răspuns (pentru RAY):

Nici romana dupa cate se pare rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se numesc vegani sau vegetarieni.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Fiecare cu "defectul" sau. De preferat sa consuni orice aliment consacrat a fi util sanatatii tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt vegetarieni si vegani.

Răspuns utilizator avertizat
| Hexiled a răspuns:

Da exista, nu consuma deloc carne sau lactate. Am intalnit persoane care nu aucmancat carne de ani buni.

| suntsuper a răspuns:

Da, avem si aici pe site, un exemplu ar fi utilizatoarea NOname

| TheLifeIsGood a răspuns:

Da, acestia se numesc vegani, Sa fiu sincera, nu stiu cum rezista! laughing

| relativsausigur a răspuns:

Veganii mananca fructe, legume, cereale, nuci, alune, seminte.
Insa exista si frugivori, care se hranesc exclusiv doar cu fructe.
Nu este sigur insa ca este sanatos modul lor de a se hranii.
Din pacate niciunul nu detinem in totalitate adevarul despre cum e mai bine sa te hranesti, la frugivori nu am auzit de rezultate prea bune pe termen lung, majoritatea dezvoltand afectiuni pancreatice.

| AleexisViol3t a răspuns:

Da, sunt veganii, care nu consuma carne si lactate si vegetarienii care nu consuma carne, dar consuma lactate.
Funda?

| Chernobyl a răspuns:

Da exista.