| andreimonache a întrebat:

Salut, gonoorea se vede si la analizele uzuale nu? gen din urina, sange, exudat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista test specific in acest sens, laboratoarele de specialitate il incadreaza ca si :

Chlamydia trachomatis ADN + Neisseria gonorrhoeae ADN – urina (barbati) si

Chlamydia trachomatis ADN + N. gonorrhoeae ADN – endocervix

totusi aceste analize se fac doar cu trimitere de la medicul specialist fie urolog fie dermato-venerolog, pentru ca exista posibilitatea sa iti ceara sa faci mai multe teste si analize!
Nu facem asa dupa capul nostru ca riscam sa dam bani aiurea si sa nu depistam microbul real, care desi poate avea simptomatologie asemanatoare sa fie ca diagnostic total diferit!
Medicii acestia dupa 6 ani de facultate si alti ani de practica, nu sunt niste fraieri carora sa le ia painea google!

| carevaescu a răspuns:

Nu neapărat. Analizele se fac de obicei cu țintă, să depisteze un set de patogeni prestabiliți. Dacă analiza pe care o faci caută și microbul de gonoree atunci il va depista, dacă nu, atunci va rămâne nedepistat.
Dacă ai făcut analize recent sau dacă vrei să faci analize poți să-i întrebi despre setul de patogeni și boli care pot fi depistate.