| donird233 a întrebat:

Ieri dimineata m-a ciupit un tantar pe gat. Care sunt sansele ca acela sa fie infectat cu west nile? Si ce virusuri mai pot transmite tantarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

E o șansă, dar peste tot sunt țânțari și ciupesc pe toată lumea. Nu trebuie să fii așa panicat din orice chestie, probabil ai șanse mai mari să te calce o mașină când mergi pe strada decât să fie infestat țânțarul acela.

| donird233 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc. Nu eram ingrijorat voiam doar sa ma interesez despre virusii transmisi si cam cati tantarj ar putea fi infestati cu aceasta boala.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Like

| Catrice a răspuns:

Doar acel țânțar era infectat. Sărăcuțul de tine sad

| donird233 explică (pentru Catrice):

Mersi pentru nesimtire. Eu am intrebat ceva serios nu ceva la misto. Nu sunt ingrijorat, vreau sa ma informez si sa am grija de mine, dar nu se poate daca cineva raspunde in batjocora.

| Sofer a răspuns:

Nu cred ca se intampla ceva decat ca se umfla putin in zona aia si ramane rosu.

| Nătărău a răspuns:

Eu zic că nu există viruși. Cineva să-mi arate un virus.

| Robeeert1 a răspuns:

Pentru că ești în România șansele sunt extrem de mici dar nu este imposibil ca acel țânțar să fie purtător de boli. În special țânțarii transmit malarie. Nu te ingrijora, sunt șanse de 99, 99% să fii ok.

| donird233 explică (pentru Robeeert1):

Multumesc mult pentru ajutor. Am acordat deja o funda, jmi pare rau.