| Raptor1234 a întrebat:

In ultima saptamana am inceput sa vad niste puncte negre cu ochiul stang. Acestea se misca o data ce misc ochiul insa nu cu aceeasi viteza. Maine trebuie sa merg la oftalmolog sa vad ce problema am si imi este foarte frica. Am citit pe internet ca pot avea miodezopsie, insa am citit ca pot fi si afectiuni precum dezlipire de retina si cataracta si imi este foarte frica. Pe langa asta eu am ochii sensibili la lumina iar uneori cand ma ridic din pat mi se incetoseaza vederea pentru 2-3 secunde si ametesc. Sunt sanse mari sa am ceva grav si sa trebuiasca sa fac operatie? Tremut tot cand ma gandesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu stiu sa existe vreun om care sa nu fi avut parte de simptomele care le ai tu: sa vedem incetosat, sa ametim cand ne ridicam din pat, si sa fim sensibili la lumina; si sa si vedem puncte negre care se misca impreuna cu ochiul.
Stai deci linistit si nu te ingrijora, asa cum ti-am scris si saptamana trecuta.
Sanatate!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Numai medicul îți poate spune exact ce problemă ai.
Nu te mai stresa inutil, fii optimistă.

| Donsavas a răspuns:

Toți suntem "sensibili" La lumina puternică! Toti amețim cand ne ridicam brusc! Tu ai niste puncte negre pe retina, nimic grav.