| cristeasofia a întrebat:

Uneori (de obicei cand ma ridic de jos pat/scaun) ametesc timp de cateva secunde si mi se incetoseaza vederea. Este lipsa de sange sau calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai anemie, du-te la medicul de familie pentru analize si tratament.

| Arthur a răspuns:

Cred şi eu că e anemie, dar, pentru a stabili exact despre ce este vorba ai nevoie de o analiză a sângelui.

| Reek54 a răspuns:

Deficienta de fier se numeste anemie este un sindrom foarte vast se manifesta prin ameteli, lipsa poftei de mancare, astenie, leziuni pe mucoasa gingivala, unghii friabile, par fragil, paloare tegumentara, etc. lipsa de calciu se manifesta in primul rand prin contractii musculare exprimate prin spasm la nivelul muschilor fetei, membrelor, senzatie de nod in gat, etc, lipsa de magneziu si B 1 si B6 se manifesta cu furnicaturi. de vina este cel mai frecvent carenta acestor elemente datorita lipsei lor din alimentatie sau datorita unei deficiente de aport intestinal secundara, tratamentul este simplu pentru corectare iei multivitamine ex VITAMAX o capsula dimineata timp de 15 zile. bineinteles ca ar trebui sa iti faci niste analize sa vezi exact nivelul hemoglobinei, calciului si magneziului oricum vitaminele nu strica dar trebuie sa le administrezi dimineata pe stomacul gol ca sa se absoarba in proportie cat mai mare.

| cammm a răspuns:

Anemie, lipsa de calciu si lipsa de minerale, incearca o alimentatie sanatoasa, vitamine, mai multe fructe si nu te mai ridica brusc din pat.happy

| LanaDelReyFan a răspuns:

Asa patesc si eu, astazi abia mai vedeam ceva, mama mi-a zis ca e lipsa de calciu...