| anonim_4396 a întrebat:

Intrebararile mele sunt legate de cafea, nu-s un mare fan, dar ar trebui sa beau o cana sau doua pe zi deoarece nu mai rezist programului incarcat fara 2-3 ore de somn. Deci :
- Aproximativ cat timp dureaza efectul cafelei?
- Si in care perioada a zile ar trebui sa bei cafea?
- Mai simti senzatia de oboseala daca ai baut cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Bea o ceasca de cafea dimineata, de preferat fara zahar. Efectul dureaza 4-5 ore si in mod normal ar trebbui sa ai mai multa energie. Somnul sa dureze minim 7 ore pe noapte. si sa ai minim 2-3 ore inainte de miezul noptii. Funda?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la organism la organism

ideal cafeau se bea cand esti odihnit, atunci ajuta cel mai bine organismul

depinde de la organism la organism dar oboseala tot o simti, poate nu te mai ia somnul dar de obosit tot obosit ramai

| doctorandus a răspuns:

Eu traiesc in Olanda si olandezii beau multe cafele pe zi, in special la munca. Si eu daca imi e foarte somn adorm desi am baut cafea, dar daca nu sunt foarte obosit, efectul a 1-2 cani de cafea dureaza cam doua ore, timp in care simt ca am energie sporita. Bine, asta variaza mult de la om la om, asa ca la tine ar putea fi altfel.

Daca tot e sa bei cafea, bea cafea la filtru sau in orice caz sa treaca prin hartie, ca hartia opreste cafestolul, o substanta pe care daca o bei iti creste mult colesterolul.

Daca esti nedormit cronic, nu astepta prea mult de la cafea.

| Felys a răspuns:

In general dimineata este ideal sa bei cafea,pe parcursul zilei daca esti obosit o bei degeaba, nu prea isi mai face efectul, sunt persoane care bea seara cafea si dorm imediat dupa aia, deci bea una singura dimineata cand te trezesti si iti va da un plus de energie pe o perioada de timp, apoi tine doar de vointa ta sa iti poti continua atributiunile in acelasi ritm

| pietrean a răspuns:

In primul rand, se spune ca 1-2 cafele/zi, adica vreo 200gr, nu ar fi mult.Dar faptul ca nu dormi cel putin 7 ore pe noapte,asta este destul de nesanatos pentru organism. Oboseala combinata cu cafeaua, te agita si mai mult! Apoi, cafeaua, nu face altceva decat sa te "trezeasca"pe moment, ca apoi sa cazi iar.De asemene, se recomanda sa o bei fara zahar, fara lapte, dupa ce mananci, doar dimineata si la pranz.Seara nu,deoarece are cofeina si nu te lasa sa dormi.
Sigur ca simti oboseala,dupa ce se duce efectul cofeinei:esti ca un alergator,ce porneste de la start,vioi, apoi la finish, este istovit.
Te sfatuiesc, in primul rand sa te odihnesti noaptea, adica sa dormi cel putin 7-8 ore, somn linistit(poti lua cate 1-2 pastile de SEDATIF),apoi,inlocuieste cafeaua cu infuzie din CEAI VERDE VRAC(este si mai bun si mai ieftin),in care pui putina lamaie.
Evita si stresul, provocat de acel program pe care il ai, ca o sa te duca de rapa! Gandeste-te la sanatatea ta! Eu asa am facut si am ales bani mai putini, decat munca istovitoare, care mi-a dat tot organismul peste cap.