| anonim_4396 a întrebat:

Salut, intrebarea este despre ccresterea musculara rapid. Inainte de antrenament ce e recomandat sa mananc ca sa numi consum proprii muschi ca sa zic asa si pana cand ar trebui sa trag+cand se va observa o diferenta daca am o alimentatie corespunzatoare si ma "suprafortez"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| freakazoid a răspuns:

Nu-ti consumi proprii muschi decat in conditie de inanitie severa, organismul are alte rezerve energetice (tesut adipos, glicogen hepatic) cand faci efort muscular prelungit la sala produci febra musculara (acidoza) si se produce si ruperea un fibre musculare, acestea se vor reface mai puternice si mai voluminoase.
Din moment ce muschii sunt alcatuiti din amino-acizi care formeaza proteine, pentru cresterea masei musculare bine inteles ca ai nevoie de un aport ridicat de proteina in hrana (dar nu prea mare ca poti sa dai in alte probleme)

2 răspunsuri:
| silviu08 a răspuns:

Trebuie cel putin jumatate de an sa se vada o diferenta

| babzibazatu a răspuns:

Primele substante care se ard sunt glucidele, dupa care incep sa se arda lipidele. Dupa ce se ard lipidele, incep sa se arda si proteinele (care constituie o importanta parte din masa musculara). Deci inainte de antrenament poti sa mananci cam orice, dar indeosebi glucide si proteine e recomandat.
Diferentele apar sa se vada dupa o perioada indelungata de forta + definire. Nu poti de exemplu in 3 luni sa faci cine stie ce, trebuie mai mult de jumatate de an sa se vada diferente semnificante pe corpul tau si dupa cam un an de sala continuu se vede calumea.