| Puppetzz a întrebat:

Salut,

La cat timp trece antibioticul din organism?
Altfel spus: La cat timp dupa ce am luat ultima pastila de Fromilid(antibiotic pentru gat) pot bea o bere linistit?
Stiu ca nu e recomandat dar care sunt consecintele?

Mc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 24 de ore. Fromilidul este un antibiotic cu toxicitate mare pentru ficat. Combinat cu alcool face ravagii. Dar dupa 24 de ore de la ultima pastila poti consuma alcool moderat (o bere, chiar doua pe zi).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru o siguranță crescută lasă să treacă 72 de ore!
Pa, pa.

| emy a răspuns:

Nu stiu sigur, dupa 3 sau a zile. Unii zic ca dupa 3 zile, iar altii zic ca dupa 7 zile. Sincer, nu stiu sigur.sad

| RS4 a răspuns:

In primul rand ai grija ca berea e rece si tu tocmai ai probleme cu gatul! nu neaparat ca ar contine ceva alcool! eu zic sa te abti de la bauturi reci daca ai avut infectie/inflamatie la gat! bafta!

| Puppetzz explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy

O seara placuta sa aveti!