| MrsVamp a întrebat:

Poti trece de la un antibiotic la altul? Adica daca ai luat un antibiotic foarte slab care nu isi face efectul, il poti schimba imediat cu unul foarte puternic ca amoxacilina?
Fara pareri de genul: mergi la medic.

Am intrebat medicul de familie si mi-a recomandat din prima amoxacilina dar cand am fost la farmacie, angajata mi-a dat unul foarte slab fiindca a spus ca antibioticul recomandat de medic e prea tare, iar antibioticul care mi l-a dat farmacista nu are absolut niciun efect.
E in regula deci sa il schimb pe cel prezent cu amoxacilina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!
Evident, depinde pentru ce afecţiune şi ce antibiotice intervin în discuţie!

De asemenea, este OBLIGATORIU acordul medicului curant ( atât pentru schimbarea iniţială, cât şi pentru cea de acum )!

Oricum, medicul ( de familie, în cazul menţionat de tine ) NU îţi "recomandă" un anumit antibiotic, ci îţi PRESCRIE ( îţi dă o Reţetă ) - deci, n-am priceput care era problema farmacistei!
Mai degrabă, NU ai avut nici o Reţetă şi ai vrut să cumperi antibiotice "de capul tău" sad

Din PĂCATE, majoritatea vă CREDEŢI medici...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dca medicul ti a recomand o chestie de ce ai aceptat sa iti schimbe farmacista reteta?

| T0T a răspuns:

Nu este bine. Organismul se va obișnui cu antibioticele, cum văd că deja face, și vei avea probleme pe viitor.

| SkyPilot a răspuns:

Nu trebuia sa accepti sa iti schimbe ce a zis doctorul.
Chiar trebuie sa mergi, bacteriile capata rezistenta la antibiotic. Doctorul iti va da altceva in functie de ce ai luat pana acum.