| TooCloseToTheEdge a întrebat:

La ce ajuta daca mananci un catel de usturoi pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

La multe. Inclusiv la indepartarea anturajuluihappy

Glumeam. E bun pentru fortificarea sistemului imunitar (creste rezistenta la infectii) si pentru sanatatea aparatului cardiovascular.

Daca gasesti usturoi romanesc, din acela cu catei mici, poti inghiti in fiecare dimineata un catel de usturoi nemestecat, cu apa, ca si cum ai lua o pastila. Eviti astfel mirosul neplacut.

8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

De raceala, de tensiune, de colesterol, la eliminarea toxinelor din organism http://www.ziare.com/......oi-1180074

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usturoiul este inzestrat cu impresionante proprietati medicinale. Principiul activ pe care il contine, alicina, face din el un bactericid uimitor, caruia nu ii rezista stafilococii si streptococii. Una peste alta este o planta cu multiple calitati terapeutice si efecte benefice asupra intregului organism, consumandu-l zilnic nu poate sa iti faca decat bine.

| Dєєa a răspuns:

Intai de toate, trebuie spus ca usturoiul este o sursa buna de magneziu, vitamina B6, C si B1. De asemenea, acesta este bogat in fosfor, seleniu, calciu, potasiu si fier.

fundă?

| Peter28 a răspuns:

Creste imunitatea si te pazeste de raceala.

| Denisee1 a răspuns:

Tine bacteriile, raceala si lumea departe de tinelaughing

| Maddy18 a răspuns:

Omoara bacteriile sar o sa iti miroasa rau de tot gura big grin

| JeleurisiTequila a răspuns:

Te fereste de limbricilaughing

| togos a răspuns:

Sa-ti puta gura mai mult laughing)