Întrebare recomandată | DaciaRomania a întrebat:

Poți să mănânci cate un cățel de usturoi pe zi, mai mult timp, gen câteva luni, fără probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1-2 catei sunt chiar recomandati pentru consumul zilnic, toata viata. Nu mai mult pentru ca are si arsenic. Acesta are actiune antiinflamatoare, astfel ca poate fi util in combaterea inflamatiilor din corp. Usturoiul ar putea contribui la intarirea oaselor, gratie mineralelor pe care le contine. Este posibil sa aiba rol in pierderea in greutate, deoarece stimuleaza metabolismul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema că miroși apoi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, e chiar foarte sanatos. Unele persoane pot manca si o caciulie intreaga pe zi.Tu trebuie sa urmaresti cum se simte stomacul tau.De exemplu eu dupa 3 catei deja ma simt aiurea si persista senzatia de iute pana seara cand ma culc.Conteaza si soiul usturoiului.Am observat ca cel adus din afara e cumva mai iute si deranjant decat cel romanesc. Poate e doar impresia mea.

| Frank51 a răspuns:

Chiar doi căței.

| gabicoo a răspuns:

Da! Dar problemele vor fi din partea celor din jurul tău!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Și ai grijă ca usturoiul să fie cultivat în România! Ăla adus din China e o bombă chimică!

Răspuns utilizator avertizat
| Drake21 a răspuns:

Da eu am avut o perioada mancam in fiecare zi un usturoi bine si acum dar m ai rar

| Smmo a răspuns:

Este iritant pentru stomac si intestine, nu il suporta toti. Daca te apuci de asta, sa il consumi cu niste smantana, il face mai usor de tolerat de organism.
https://www.naturalparis.ro/......toterapiei

| petrisor23 a răspuns:

Cate un catel de usturoi e periculos, dar nu e nici un pericol daca mananci cate o pisica de usturoi.

| Xexexexexer a răspuns:

Care ar putea fi problema? Nu inteleg intrebarea

| Puroideceafa a răspuns:

Da.