| Cybele a întrebat:

Salut! La ce doctor trebuie sa mergi daca ai hemoroizi sau fisuri anale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Stiu ca specialitatea se numeste proctologie dar denumirea medicului nu o stiu, poate proctolog? desi ma indoiesc pentru ca proctologia este o subramura.
Am vazut pe net ca in lipsa acestei specializari (proctologia) se poate apela si la medicul chirurg.
Cel mai bine este sa cauti specilaitatea de care ti-am spus la clinicile particulare din orasul/judetul tau, poti sa o faci pe siteurile lor sau telefonic!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai mergi la farmacie di-ti cumperi un tub de crema "Hemorzon".
Dupa fiecare scaun, te speşi cu apa calduta si sapun. Cand s-a uscat pielea, te ungi subtire cu crema, pe intreaga suprafata cu rani. Lasi sa se absoarbe in piele timp de cel putin 30 minute, dupa care te poti imbraca cu lenjeria si pantaloni.
Tratamentul se face timp de 10-14 zile, pana la vindecare completa.

Se vor evita alimentele care fac constipatie!

| alina2k18 a răspuns:

La medicul specialist in medicina interna si te rezolva.
Daca e caz de operat ajungi la chirurg.

| Zuzu1991 a răspuns:

EVIDENT (absolut evident) doctorul de familie, care te v-a trimite unde ai nevoie

| Werrich a răspuns:

La proctologi, la Proctoline de exemplu.
https://www.proctoline.ro/clinici-proctoline

| Nirvanaaa a răspuns:

La proctolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gastroenterolog cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia Hemoro-Easy.