| RAY a întrebat:

Cand ai hemoroizi la ce doctor trebuie sa mergi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Atunci cand suferi de hemoroizi poti merge la unul din urmatorii specialisti: medicul de familie, internist, ginecolog sau gastroenterolog.

| RAY explică (pentru RobertMoon):

Multumesc mult

| RobertMoon a răspuns (pentru RAY):

winking

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

te duci la medicul de familie si daca este nevoie acesta iti da trimitere la altcineva.

| Felys a răspuns:

Chiar nu e cazul sa te iei dupa raspunsul dat de iLuis,nici macar unul enumerat de ei nu trateaza hemoroizii,eu am avut si am pers la clinica de proctologie unde mi-au fost ligaturati, daca in orasul in care stai nu exista aceasta specialitate poti sa te adresezi unui specialist chirurg, dar in nici un caz ginecolog, gastroenterolog ca nu au ce-ti face, vorbeste si el in necunostinta de cauza

| RAY explică (pentru Felys):

O data operati numai probleme niciodata, e scump?

| Felys a răspuns (pentru RAY):

E foarte scump, pe mine m-a costat 25 mil,acum un an in constanta,operatie este relativ simpla,de fapt nu este operatie ci ligaturare, e vorba de cei interni, si se face in mai multe sedinte, numai ca din pacate nimeni nu iti garanteaza ca dupa un timp nu vei face altii, de fapt mi-a si zis sa ma duc la control dupa 10 ani,deci nu imediat,totusi procedura de ligaturare este mult mai convenabila decat operatia clasica cu bisturiul deoarece nu stai deloc internat si nu sunt dureri,dar repet,asta se poate face doar pentru hemoroizii interni,pentru cei externi insa numai la chirurgie operati clasic cu bisturiul, nu stiu cum e acolo, presupun ca doare, iti dai seama ca nu e ca o rana care o pansezi si ramane curata, pe acolo se elimina in fiecare zi fecale si fiind si rana..in fine,cauta in orasul care stai medic proctolog,eu stau in constanta si exista, tu nu am idee, intra pe net si cauti, daca nu chirurgie, dar aia fac doar operatii clasice

| RAY explică (pentru Felys):

Sincer nu stiu ce am, totul a inceput de acuma 2 saptamani dupa scaun sange si o durere toata noaptea apoi peste 2 zile numai am sangerat, apoi iar, ieri numai, acuma ma simt aiurea ma doare tot timpul nu puternic dar doare, nu am externi, ma doare cand stau pe scaun

| Felys a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa mergi la control,probabil ca sunt hemoroizi interni,sa stii ca nu exista limita de varsta,pot apare la orice varsta,sunt vene dilatate de fapt din diferite cauze, poate fi ereditar sau din alte cauze, oricum din pacate astea sunt precum maselele, nu trec de la sine, trebuie vazuta cauza si rezolvata problema

| RAY explică (pentru Felys):

Multumesc de raspuns, tias fi dat fundita, dar e deja data

| Felys a răspuns (pentru RAY):

Nu ti-am raspuns pentru fundite, nu am ce face cu ele, intru aici doar pentu a da sfaturi utile cui are nevoie de ele, multa sanatate iti doresc

| RAY explică (pentru Felys):

Eu nu prea beau apa felys asta e problema, dar o sa beau ca trebuie, acuma tusesc si cand tusesc imi apare si sange pe net scrie ca e normal

| Felys a răspuns (pentru RAY):

Nu are legatura cu apa, hemoroizi pot face si cei care sunt constipati frecvent dar si invers, am ajuns la concluzia personala ca sunt ereditari totusi, oricum durerea resimtita si sangele pe care il elimini nu sunt ceva normal si clar trebuie investigat

| madamme a răspuns:

La medicul proctolog sau chirurg.