| mafiot1 a întrebat:

Salut la Spitalul Clinic de Urgenta Sfantul Ioan din Bucuresti se fac externari duminica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

Salut,

Ca in orice spital de urgenta din Romania, in zilele de duminica (fiind nelucratoare) exista pe sectii doar echipa de garda (medici, asistente, infirmiere, etc). Externarile duminica se fac doar in situatii speciale cum ar fi: daca toate paturile de pe sectie sunt ocupate si la unitatea de primiri urgenta apare un caz care TREBUIE internat pe loc, atunci se face externarea unui pacient de pe sectie aflat in stare buna (sau aproape vindecat) care era programat pentru externare luni (chiar daca medicul de garda nu este medicul curant al pacientului). Dar de obicei externarile se fac vinerea de catre medicul curant. Sper ca te-am ajutat, zi frumoasa!

1 răspuns:
| MaryLoveMyLife a răspuns:

Salut,dupa cate cunosc nu se fac externari duminica, exista unele cazuri dar sunt foarte rare...