| NoName321028 a întrebat:

Salut! La un dinte cu nervul scos radacina o sa mai primească substanțe nutritive? Sau doar coroana nu mai primește substanțe nutritive? Adica rădăcină o sa se îngerească? Sau se va comporta ca o radacina a unui dinte cu nerv? Cel mai bune răspuns primește funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sistemul nervos nu are legatura cu nutritia organismului.
Un dinte sau o masea, cu nerv sau fara nerv se va dezvolta in continuare cat timp are o radacina, cat timp exista acolo, si cat timp nu este afectata de o carie, tartru sau alte probleme deontologice. O carie se poate dezvolta mai mult pe interior decat pe exterior.
O masea sau un dinte fara nerv nu va putrezi.

6 răspunsuri:
| NoName321028 explică:

Îngerească ***
Bun***
Scuze

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu ar primii substanțe nutritive ar cădea.

| NoName321028 explică (pentru Frank51):

Ok deci o radacina normala?

| Frank51 a răspuns (pentru NoName321028):

Nu este o rădăcină normala pentru că lipsește nervul. Este o rădăcină lipsită de nerv. Substanțele nutritive nu trebuie să vină pe la rădăcină.

| NoName321028 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc! Dar dacă il îngrijesc corespunzător crezi ca ma tine toată viata? Menționez ca l am scos de când eram f mic, de la 10 ani. Crezi ca dintii fara nerv au o mobilitate mai mare decât ceilalți?

| anonimg a răspuns (pentru NoName321028):

Daca pana acum nu ai avut probleme cu el, atunci nici de acum incolo nu vei avea probleme, daca vei avea grija de el.
Nu are nicio legatura rezistenta unui dinte cu prezenta sau absenta nervului. Toti sunt la fel.