| Ngb_Slverr_1970 a întrebat:

Salut lume Ce faceti!?
Am 14 ani si am 52-53Kg
Cat as, manca tot nu ma ingras adica multa lume mi.au zis sa am rabdara ca peste 1 an 2 o iau din loc si ma ingras
Prima masa este la 6:30 Un lapte cal si Niste Gem asa manc de obicei dimineata
12:00 Aici manc ori un semvici sau un fruct
7:30-40 Manc cam tot ce gateste mama nu tin cont de mancare
8-9 cam asa manc un fruct Mar, banana sau beau lapte cald
Sport fac toata ziua fotbal acasa si la scoala cat o fi nu tin cont.
De la ce ar putea fi de nu ma ingras
Am in gand sa iau mini martieni de aia pentru a ma ingrasa asa am auzit si eu acum ce o fii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Depinde si de constructia fiecaruia, de gena si de cum a crescut pana acum. Dar daca vrei neaparat sa sa arati bine, trebuie sa megi la un nutritionist. Acesta poate te va trimite la un medic sa-ti faca analize ca nu cumva problema sa fie de la vreo boala (ex: diabet). Daca nu sunt probleme ce necesita tratament medicamentos -adica medicul nu a constatat nici o boala-, atunci nutritionistul iti va prescrie o dieta anume. Probabil printre altele te va incuraja sa mergi la sala (culturism). Numai sa ai grija ca sa nu-ti vinzi sanatatea pe frumusete. Eu chiar sunt curios cum arata -cat sunt de sanatoase- organele interne ale unuia care merge la sala (care ia prafuri pentru cresterea masei musculare).
Se spune ca dulciurile ingrasa; dar ele slabesc sistemul imunitar si-l face mai predispus (sensibil) la raceli, etc.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mulțumesc pentru funda!
Caută ca masa de dimineață să fie cea mai bogată, deoarece stomacul este odihnit bine de peste noapte.
De asemenea este bine să eviti combinatia de lapte cu orice fel de dulce (gem, miere), deoarece laptele cu zaharul împreună face ca alimentele să fie eliminate prin fermentație si nu prin digestie.
Mănâncă mâncare solidă dimineața; ciorbele le poți consuma la prânz sau seara.
Stomacul este în strânsă legătură cu mintea. Daca este bine hrănit la fel va fi si mintea; dar daca îl iritam prin alimente care produc fermentație, atunci si creierul va fi iritat.
Laptele îl poți consuma cu cereale dimineața, dar care au fructe și mai puțin zahar.

Când o să mai cresti o sa vezi că noi oamenii consumam mult prea mult zahăr (glucide) decât are nevoie zilnic organismul. Glucidele afectează pancreasul, organ răspunzător cu tranformarea hranei in energie.

| Betty12345678 a răspuns:

Asteapta sa treci de 20 D:

| Andersen2k18 a răspuns:

Ai arderile puternice si de asta nu te ingrasi, dar nu trebuie sa te speri, iti vei reveni, poti lua niste vitamine si faci sport gen inot.

| DenisaAnon a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun.dar nu esti foarte slaba pentru a te ingrasa.Eu am 14 ani si 48 kg si sunt normala.In caz ca vrei sa te ingrasi mananca lucruri prajite si manca seara..sigur o sa te ajute