| WizzArd3344 a întrebat:

Salut! M-a muscat o viespe/albina pe la 16:00, am dat cu sare, nu mai ma ustura, nu prea mai simt nimic, dar simt un frig in mine, imi este frig, e posibil sa fie de la insecta sau sa fie cu totul altceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"M-a muscat o viespe/albina pe la 16:00, am dat cu sare, nu mai ma ustura...dar simt un frig "

e și normal, doar se lasă seara!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mai patit asa pana acum? E posibil sa nu ai nimic, sau e posibil sa te trezesti cu o alergie.

Eu nu stiam ca sunt alergica la viespi si am aflat la o saptamana dupa ce mi-a dat ac. O buna pare din pielea de pe maini si picioare a inceput sa dea senzatia de mancarime si furnicaturi.Iar daca ma scarpinam catusi de putin, totul se umfla de parca m-am aruncat intr-un camp cu urzici. laughing A trebuit sa iau antihistaminice si sa tin regim foarte strict in ce priveste mancarea pentru 1 luna jumate.

Am supravietuit fara nicio problema, dar cred ca e important sa stii ce se poate intampla in cel mai rau caz, si sa te monitorizezi in urmatoarea perioada.

Apoi, ar trebui sa inveti diferenta intre viespi si albine.Albinele isi vad de treaba in flori si sunt mult mai pufoase ca aspect, cu dungi usor portocalii sau maro in partea inferioara, pe cand viespiile maidegraba iti dau ac daca le necajesti, si au alta marime, plus dungi clare in nuanta galben lamai.

| WizzArd3344 explică (pentru dullcat):

O singura data am patit in talpa, nu mi-am dat seama daca a fost viespe/albina, a fost fractiune de secunda, ultima oara cand am patit eram mai mic si nu am patit asa ceva. Muscatura nu ma doare, nu ma ustura, momentan nu mi-au aparut bubite suspecte pe corp. Am stat afara in pantaloni scurti, am alergat transpirat, ma gandesc ca m-o fi luat vreo raceala.

| dullcat a răspuns (pentru WizzArd3344):

Asa am patit si eu. laughing Mergeam pur si simplu pe trotuar cu slapi si dintr-o data am simtit ceva sub calcai, apoi cand l-am ridicat mi-a dat ac. E drept ca in jur era gradina cu flori, dar tot a fost absurd.Care erau sansele sa zboare fix atunci printre calcaiul meu in aer si papuc?

| WizzArd3344 explică (pentru dullcat):

Mna, nu stiu ce sa zic, probabil nu e rau, adica ma gandesc ca daca o fi fost ceva rau, aveam simptome mai naspa. Dupa cum am precizat simptome in jurul muscaturii nu am, din contra, da sa se dezumfle

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil faci alergie
Ar fi bine sa mergi la. urgenta

| RoxanaElena007 a răspuns:

Este posibil ca senzația de frig pe care o simți să fie o reacție la mușcătura de viespe/albină sau la aplicarea sării

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Pai si ar trebui sa fie ceva grav?