| MihaiAndronescu123 a întrebat:

Ma doare foarte tare maseaua(e suportabil) si gingia este umflata, acum durerea a disparut.Ce as putea face, nu vreau sa aud de dentiststraight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece gingia s-a umflat si durerea a disparut,este o infectie la masea,gingie. Daca nu vrei sa mergi la dentist,poti merge atunci la o farmacie sa spui ce ai si sa-ti de-a farmacista antibiotic. Antibioticul este pentru infectii. Dar dupa cum scrie aici cu rosu,noi ne dam doar cu parerea,cel mai bun e medicul, automat. Eu spre exemplu, corpul meu suporta oxaxilina, e un antibiotic care se in functie de cat gramaj este. Daca stii ca nu suporti antibiotice, nu lua.

| Kirito21 a răspuns:

Pai daca nu vrei sa auzi de dentist stai si suporta durerea orice medicament iti va fi recomandat de noi are doar efecte temporare si cu cat stai mai mult asa, problema se va agrava. Exista posibilitatea unei infectii mai ales daca ai si gingia umflata, infectie care netratata poate avea grave repercusiuni asupra sanatatii. Infectia de la masea se poate deplasa spre cap si atunci se ajunge la operatie (cunosc exemple). Incearca sa nu iei antibiotice fara recomandarea medicului mergi macar la medicul de familie. Incearca sa iei Aulin pliculete(isi face efectul mai repede in maxim 10 minute) atunci cand ai dureri sau am auzit ca mai sunt bune si cuisoarele.

| MikkyAnduu24 a răspuns:

Bună seara,

Păi...și eu eram în aceeași situație. Poți încerca Aulin(pastile) sau Nurofen expres (pe mine m'au ajutat astea). Dar sfatul meu este să te duci cât mai repede la dentist. Știu că există teama aia, pe care încă o am și eu, dar nu este altă soluție.Trebuie să te duci la dentist... chiar dacă nu vrei asta (cine ar vrea?!) și în momentul acela trebuie să te gândești la ceva ce îți place ție de ex. la o persoană dragă ție (iubită/prietenă/mama/etc.) sau să gândești pozitiv (O să fie bine! Nu se poate întâmpla nimic rău!) sau poți asculta muzică. Curaj! So, capul sus!

Sper că ți'am fost de ajutor măcar puțin. happy

| Lorenutza124 a răspuns:

Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta- consult specializat.

| Elena_Ivascu_1997 a răspuns:

Nasol ce pot sa spun...din cate am auzit si eu de pe la mama sa pui scortisoara in ea... daca nu i'a medicamente de calmare!

| J0k3R2014 a răspuns:

Ia un pahar de vinars (tuica) in gura sa amorteasca si dupa roaga un adult sa o bruscheze merge sigur laughing Spune-i celui mai bun medic din casa ta. Acela este ori bunica, ori mama daca nu vrei sa auzi de dentist