| Kissurose a întrebat:

De vineri seara a inceput sa ma doara tare o masea de sus. Am incercat tot felul de leacuri babesti (pasta de dinti, spirt in ureche, comprese cu spirt, etc.), ba chiar am luat si Aulin si tocmai mi-am cumparat si niste Nurofen. Durerea se amelioreaza pe timpul zilei, dar in timpul noptii reapare si nu am un somn odihnitor. In acest moment nu ma doare deoarece am luat Nurofen, si sper ca daca diseara mai iau unul, voi putea dormi. Problema e ca maine am capacitatea si voi putea merge la dentist abia marti, si imi este frica sa nu ma odihnesc destul pentru maine. De asemenea, si gingia de la maseaua respectiva e umflata si ma doare. Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate ai "prins" un pic de curent (de aer) undeva. In caldurile ca de acuma se intampla des.
Daca gingia ti-i umflata si sensibila, probabil e imflamata si are si puroi.
Se va trata cu o cura de antibiotice prescrisa de medic, dupa care se poate trata local.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Maseaua trebuie scoasă de urgenta, nu sta pina marti, ca se infectează, gingia este umflată deoarece ai infectie la gingie, durerea nu trece decit cu augmantin, iar augmentin nu il poti lua decit cu rețetă de la medic, ce vîrsta ai? iar daca maseaua este infectată, poate nici nu ti o scoate pina nu i ti trece infectia, vei sta pe augmentin, pina va ceda infectia. Sanatate multa si fuguța la medic, mergi azi, ca sunt cabinete nonstop, iar tu ai urgență, nu mai lua tratament după ureche, mergi la medic.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Iti dau inca o optiune:
Pune o bucatica de usturoi in masea, te va durea putin dar mna.Iar apoi lasa cateva ore fara sa pui limba acolo. Sucul acela din usturoi iti va amorti maseaua si cateva ore si apoi nu vei mai avea dureri. ( Asa am incercat eu )

| andre123456789 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să mergi la un medic, nu mai folosi atâtea medicamente care nu sunt prescrise de un doctor. Multă sănătate!