| Alex1234xdd a întrebat:

Ma doare maseaua ingrozitor, este o durere care tot persista. Am nervul mort la acea masea, dar tot ma doare...si nu, nu e alta masea. Daca o ating un pic ma doare mai rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Stiu 3 explicatii:
1. nervul nu e mort, daca nu cumva ti la scos un dentist bagand un ac in mijlocul dintelui (obturatie de canal) atunci este scos, nu mort, not same SHlT, nervul nu are cum sa moara, decat daca cumva il tai inainte de a intra in dinte
2. e alta masea care doare in alta parte (asta se intampla) si cand apesi e destul de aproape ca sa doara si mai rau

3. AM PATIT ASTA, la o masea cu nervul scos si cu lucrare peste ea, a inceput sa ma doara rau, m-am dus la doctor, radiografie, nimic pe ea, mi-a adus un chirurg dentar, care a gasit chisturi la radacina si mi-a scos dintele (si taiat lucrarea)... chestia asta se intampla foarte rar, dar se intampla si doare in draci cu tot nervul scos!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Zeama de burghiu sau de cleste.

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nervul nu este mort. Nu te-ar fi durut. Mergi la un cabinet stomatologic. Urgentele se trateaza.

| Nume6 a răspuns:

Inseamna ca nervul e inca "activ".