| ihavenoidealel a întrebat:

ma intreb de ce oare incep sa mananc din ce in ce mai putin. adica dimineata inainte sa plec la scoala nu mananc, la scoala mananc pufuleti, cornuri chips-uri si nu mai pot si nu mai am pofta de mancare. doar daca mananc cartofi prajiti, fasole preparata la conserva si nu mananc gen supa, ciorba si as vrea cum pot sa ma tratez. credeti ca am nevoie de vitamine?
ps: sunt foarte slaba. si lumea imi zice ca sunt galbena la fata. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Ai o alimentaţie nesănătoasă şi nu e de mirare că eşti slăbuţă şi palidă.Ar fi bine să îţi faci analizele la medicul de familie şi un control coproparazitologic al scaunului.
În funcţie de rezultatul analizelor medicul decide de ce ai nevoie.
Până atunci încearcă să te hrăneşti sănătos:trei mese principale şi două gustări. Dimineaţa poţi mânca cereale cu iaurt şi fructe.La şcoală mai bine îţi aduci un sendvici pregătit acasă şi o banană.La prănz neapărat supă sau ciorbă, orez cu legume şi carne sau ce îţi place ţie.A doua gustare să fie o masă de fructe pe la ora 16. Iar seara mâncare consistentă.Ai grijă de tine.

1 răspuns:
| BORNZEW a răspuns:

Nu mai manca prostii, mananca si tu o salata, arunca acolo o branza, o telemea ceva, si cu putina sare.Incearca sa mananci si ceva ciorbe, face bine la digestie, nu cred ca vrei sa fii operata din aceasta cauza.Lasa prostiile, mananca proteine, corpul tau n-o sa se mai dezvolte si o sa fii nedezvoltata.Mai iti dau un sfat, mananca multe nuci, seminte si foarte multa carne fiarta, nu prajita deoarece nu este de nicio culoare. Spor.