| hiroyoshi577 a întrebat:

mi-am fracturat mana stanga (radius) pe 10 iulie, si ieri dupa 5 saptamani mi-am scos-o din ghips. doctorul a vazut radiografiile si a spus ca oasele sunt foarte bine si ca trebuie sa incep sa o misc usor in apa calda, insa acum e intepenita si nu o pot indoi, daca incerc ma doare. daca o tin nemiscata nu am nimic. pot sa o tin in jos pe langa corp, dar doar dreapta. este normal? ar trebui sa pot sa fac miscari cu ea dupa doar 1 zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Și eu mi-am luxat odată mâna. Așa se protejează. E foarte important să-ți miști mâna în primele zile, căci dacă nu reușești să o îndoi ca înainte de accident atunci nu-ți vei putea mișca mâna decât cât ai exersat.

Nu știu cât s-a înțeles din ce am scris mai sus, îți zic altcumva :

Am făcut exerciții cu mâna, dar mai mult de îndreptare (să o țin întinsă, nu să o trag spre umăr). După câteva zile mi-am dat seama că mâna stângă nu o pot apropia de umăr așa de mult (diferență vizibilă față de mâna dreaptă). Cu greu mi-am revenit.

Încearcă să faci acele „exerciții" în vană, în apă cât mai caldă.

E important să nu forțezi mâna, ai răbdare.

3 răspunsuri:
| AndreeaCatalinaaa a răspuns:

Si eu am avut mana rupta, la incheietura. Eu am stat 4 saptamani cu ea in ghips, iar cand mi l-a scos, doctorul mi-a invartit mana in toate directiile ca sa o dezmorteasca. M-a durut ingrozitor si nu mai voiam sa mi-o misc, dar am inceput incet-incet, dar problema era ca nu o puteam indoi deloc. Dupa vreo doua saptamani mana mea a fost ca noua, deoarece in fiecare zi o miscam si faceam exercitii de rotire si alte chestii si acum nu mai am nimic. happy

| ??c??? a răspuns:

Dacă a trecut doar 1 zi eu zic că e normal și că trebuie să mai aștepți cel puțin 4-5 zile.

| gosh0108 a răspuns:

Nu... pana isi revine incheietura complet o sa fie foarte greu... menajeaz-o si ai grija, nu ridica nimic cu ea.