| Wordofthat999999 a întrebat:

Nu inteleg de ce racesc asa de repede, am racit de curand si am mai fost racita tot in septembrie sau octombrie, totusi iau vitamina c, calciu, magneziu si nu prea am iesit afara in ultima perioada, puteti sa imi explicati care ar fi cauzele? Totusi sunt atatea persone care stau in tricou sau nu se imbraca bine si ies afara des si nu patesc nimic iar eu ma imbolnavesc repede, mai ales ca nu a trecut nici foarte mult timp de la ultima raceala in afara de asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Genetic unii sunt "programați" să reziste mai mult sau mai puțin la viruși, bacterii, intemperii

| relian a răspuns:

Tocmai de aia racesti asa usor ca stai prea cocolosita,stai in cutie cum se spune,iar atunci cand scoti si tu capu afara te-ai si fript laughing Tocmai ca persoanele alea care stau in tricou au organismul deja calit,invatat cu aceste conditii,pe cand tu imbracata, vitamine una alta cand scoti capu tea si lovit laughing.Si daca tu iei vitamine crezi ca alea te ajuta cu ceva? Lei iei stii de ce? Sa le faci vanzare alora, nu ca ar avea vreun efect ceva.
Tocmai ca daca iesi des, si iesi asa din timp, ma refer treptat, de cand temp incepe sa scada organismul se acomodeaza.Este daca vrei ca la plaja, una este sa faci plaja cand soarele este de abia rasarit, te ia asa usor usor, si alta sa te duci la amiza asa direct, te arzi rau.Cam la fel se intampla si in cazul asta.Omenii care se expun foarte putin conditiilor de afara, sunt f sensibile.Organismul are nevoie de tot ce ne inconjoara, de frig, de cald, de mizerie da da, daca ai vazut copii mici vad pe jos ceva, ia si baga in gura.Aia trebuie lasati sa o faca, asa sistemu imunitar se invata, este activat, organismul raspunde etc. Daca stai in cutie si opa iesi afara, orice te loveste de nici nu stiu ce sau de unde.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Imunitate scazuta.
VItaminele alea se iau din mancare, suplimentele sunt cam degeaba. Daca iesi din an in paste din casa normal ca racesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut scumpo, trebuie să-ţi creezi un metabolism puternic, să mănânci fructe, legume şi mâncare sănătoasă, şi să mai renunţi la prostii gen chipsuri, pesmeţi şi coca-cola. Pentru că toate astea îţi distrug sănătatea şi provoacă dependenţă. Trebuie să ştii că răceala nu se formează de la frig, dar de la microbii care trăiesc în aerul rece. Ar trebui în fiecare zi să-ţi aeriseşti încăperile în care stai. Fă sport! Mănâncă usturoi şi ceapă.
Acele persoane care ies afară iarna în maiou au imunitatea puternică şi bacteriile nu se lipesc de ei. Multă sănătate! happy