| anonim_4396 a întrebat:

in iarna asta m-am racit foarte mult si mi-am facut analize de sange acum 1 saptamana si jumatate si au iesit bune. ce am observat e ca de la inceputul iernii in aproape fiecare dimineata simt asa ca un nod in gat. si ma tot strofoc sa il scot afara iar cand iese e o flegma groasa de culoare verde inchis. nu stiu ce sa zic. am fost racit dupa care raceala mi s-a mutat la ureche, a disparut si a reaparut iar in zona gatului. acum am febra 38.0 si ma doare gatul cand inghit si ma simt ametit. ma tot gandesc nu e cumva un streptococ/stafilococ care imi provoaca aceste raceli? pentru ca o data la 3 saptamana ma racesc. dati-mi si mie niste sfaturi tot ce pot sa spun e ca analizele la imunitate mi-au iesit Bune iar la mineralele au fost in limita indicata in afara de magneziu care a fost un pic mai mic. dar in rest totul a iesit bine. va rog daca sunteti de-acord ca e un streptococ/stafilococ atunci ma duc luni la exudat faringian. pentru ca totul mi-e in regula in afara de faptul ca ma racesc f des! multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

Un exudat faringian ti-ar spunde daca ai strepto/stafilo... poate e doar o avitaminoza, ai putea merge la un imunolog

2 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Obligatoriu exudat nazo-faringian.
Cu antibiograma, daca-i cazul.

| scumpik99 a răspuns:

Poate nu te imbraci bine.