| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

Nu stiu daca am ales corect categoria, nu sariti pe mine. Deci, eu am o problema foarte serioasa cu nervii. Reactionez foarte prost la nervi, cand ma cert cu iubita, cand pierd la un joc, reactionez foarte prost, nu injur, nu tip, nu ma cert cu nimeni, dar stric lucrui, dau cu pumnu unde imi vine, vreau sa spun ca in perioada 14-21 de ani am stricat foarte multe lucrui prin casa...incepand de la tastaturi, mauseuri, monitor, televizor, telefoane, si recent mi am stricat din nou telefonul dintr-un absolut niimc..gen prietena nu a vrut sa mi zica un lucru si am reactionat foarte prost si am trantit telefonul... sincer m-am saturat, am dat cu picioru asa la bani din prostie, am nevoie de ajutor, ce este de facut, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consulta un psihiatru, pentru ca ai nevoie de unul!
Nu, chiar nu glumesc, episoadele tale nervoase sunt deja violente si nu sunt normale.

| Donsavas a răspuns:

Nu ai gresit categoria! Problema asta e de natura medicală. Psihiatrul este medicul specialist în boli nervoase iar un consult te ar ajuta mult.

| Panamax a răspuns:

Problema este una foarte grava si trebuie tratata cu seriozitate.
Poate sa se sfarseasca rau din cauza unui atac de furie de cateva minute.
Chiar daca te calmezi repede si incerci sa dai vina pe circumstante trebuie sa fii constient ca problema este doar la tine in cap.
Pentru inceput iti recomand sa nu consumi niciun fel de energizant Red Bull etc, si nici tarie coniac, tuica etc..Cafea nu mai mult de doua pe zi.

| Raven a răspuns:

Fă-ți un loc de dat cu capul :)) Glumesc. Ai putea să investești într-un sac de box, fie obișnuit, fie pară și să-l montezi undeva astfel încât să fie la îndemână când te enervezi. În felul ăsta ai ceva pe care să-ți descarci nervii fără să provoci pagube.
http://p1.akcdn.net/full/382258727.vidaxl-set-platforma-para-box-90368.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai hai sa iti zic cum am procedat eu.
Prin anii tineretii mele, laughing), am aruncat si eu dupa una cu un telefon odata de 2 ori.
O data erau telefoanele alea primele de la digi cand au scos ei primul telefon, nu ala polifonic, ala dinainte.
SI era un gunoi de telefon chiar si pe vremea aia, si a trebuit tot eu sa platesc pentru el.
A doua oara s-a intamplat cu un zapp.
nu stiu daca tu ai prins zapp ca, cred ca au dat faliment.
Ma rog, si la fel, si aia aveau doar 3-4 modele de telefoane, toate panarama, a trebuit sa platesc tot din banii mei sa iau altul.
Si am zis.
Ia stai ma asa, da eu sunt prost? de ce sa platesc pentru un **** de telefon cand pot face altceva cu banii?
Si de atunci, oricat ma enervez, sunt calculat, sa nu fac prostii de genu. Ma duc sa ma plimb sau fac altceva. Tund iarba, ma duc la magazin, sau ceva, si imi trece.

| Stefan_Robert_1990 a răspuns:

Salut ai putea sa te duci la un psiholog el te poate ajuta el iti asculta toate probleme si nu le da nimanui mai departe le pastreaza undeva in creierul lui si sa nu te aud ca spui ca:,, da' psihologul este pentru oameni nebuni care nu sunt sanatosi la cap etc. " NU NU ESTE ADEVARAT psihologul te poate ajuta sa treci peste multe chestii este costisitor recunosc dar si pe mine m-a ajutat o doamna psiholog cel mai bime este sa fie femeie pentri ca este mai blanda si te asculta ffff bine stii ce spune ca o femeie este blanda nu te gandii la prostii bafta si cauta un psiholog big grin