| putzulicaaa a întrebat:

Salut.Nu stiu de ce ma doare maseaua din stanga sus cand mananc.Cand ma spal pe dinti sau cand nu mestec nimic nu ma doare. Cand apas cu degetul pe ea nu ma doare. Imi spuneti ce as putea face sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iCappy a răspuns:

Pai inseamna ca, cand mananci iti intra mancare in masea, de asta te doare.
Ca sa iti treaca strebuie sa te duci la dentist sa iti puna o plomba, nu doare si in 30 de secunde gata esti, imi fine mai face cateva chestii inainte.
Funda?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| MyraM a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi dentistul! se ajunge la carie... exact as a am patit si eu..nu mai amana ca e de rau! laughing