| Paeki a întrebat:

Până la ce vârstă se poate face o operație de pectus excavatus? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Asta se face in copilărie cand oasele nu sunt intarite.

| răspundtot a răspuns:

Întâi ar trebui să încerci sala, dar și dacă e o necesitate medicală, tot va trebui să faci exact același exerciții pentru recuperare. În general la câteva luni după 18 ani dar cu toate că corpul nu mai crește la vârsta de 18 ani tot mai trec 2 ani până se sudează totul bine. Dacă începi operaţia la 18 ani s-ar putea să ai dureri mari pentru că nu s-a sudat bine acolo. Fă operaţia cam la 20 ani și încearcă sala, pentru că oricum vei face recuperare medicală

| răspundtot a răspuns:

Se pare că am înțeles greșit întrebarea... Răspunsul e până la 25 ani. Prea târziu e mult prea târziu pentru a corecta