| Lupuleasa_Mihai_1999 a întrebat:

Cat costa operatie pentru stern infundat/ pectus excavatum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

In primul rand vreau sa ti spus ca, daca operatia se efectueaza inainte de pubertate, exista riscul de recurenta in perioada adolescentei. Cele mai bune rezultate se obtin cand interventia de corectie este facuta in anii de crestere rapida din perioada pubertatii. Varsta optima este intre 12 si 14 ani, cand se poate obtine remodelarea toracelui deoarece acesta este inca foarte flexibil. Interventia se poate efectua si dupa ce s-a incheiat cresterea, la 16-17 ani sau la adultul tanar, insa este mult mai dificila iar pretul variaza de la o chirurgie la alta.

| Lupuleasa_Mihai_1999 explică:

Eu vreau sa stiu un pret cu aproximare. Am 16 ani...