| anonim_4396 a întrebat:

Parul meu daca nu-l spal zilnic cu sampon devine super ciudat la atingere si imi sta super urat, de aceea ma spal zilnic pe cap cu sampon. Imi poate fi afectat parul in viitor din cauza acestui obicei, mai exact pot cheli doar din cauza utilizarii samponului zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca poti cheli de la sampon, este un fel de mit ca acela ca ai facut furunc ca te-ai uitat pe gaura chei...
Pe de alta parte cauta un sampon pentru timpul tau de par dar fara detergenti, eu recomand produsele de la Bioderma, vezi daca au gama node fluid pentru parul tau.
Banuiesc ca parul tau este gras...

| FruttiFresh300 a răspuns:

Parul meu se ingrasa de la o zi la alta, asa ca ma spal zilnic de vreo 6-7 ani. In timp, daca folosesti doar sampon si atat, se va degrada si intr-adevar mie imi cade mult par, insa folosesc masti si uleiuri pentru intretinere si keratina in fiecare zi, apoi il usuc cu feonul, niciodata nu dorm cu el ud si nu-l piaptan ud.
Asadar, daca il ingrijesti corespunzator, nu vei avea probleme cu el, dar nu e sanatos sa-l speli zi de zi.

| Bondarel99 a răspuns:

Iti dai seama ca samponul ala numai din ingrediente naturale nu e facut.
Eu zic sa mergi la un plafar si sa cauti in sampon cat mai natural posibil.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Deja e afectat dacă trebuie spălat zilnic...

| Cosmo636 a răspuns:

Nu este sanatos sa te speli zilnic pe cap, are efecte negative de ex:O sa iti cada parul, si este o sansa sa ai paduchi