| stefyy234 a întrebat:

Am o problema cu parul. Il spal de doua ori pe saptamana. In prima zi arata super dar dupa este gras si unsuros. Ma gandeam sa il spal zilnic. asa l-as avea mereu perfect dar am auzit ca isi va pierde stralucirea si elasticiteatea. Sa specizez ca il am pana la umeri si acum nu mai folosesc nici un alt produs in afara samponului. Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Elevu53 a răspuns:

Din pacate, spalarea frecventa nu ajuta si nu este o solutie.
1. Samponul uscat. E bine sa ai in trusa ta de cosmetice si un sampon uscat, care este ca un spray care doar se pulverizeaza pe par. In cateva secunde, parul tau va arata ca si cum e proaspat spalat si coafat. Samponul uscat nu se foloseste in mod regulat, dar este un adevarat ajutor de nadejde cand vine vorba despre situatii de urgente.
2. Aspirina. O aspirina este exact ce trebuie pentru a scapa de excesul de sebum. Pune intr-o sticla cu pulverizator ceva apa si o aspirina efervescenta. Aceasta solutie se pulverizeaza la radacina parului si apoi se usuca rapid cu feonul. Acidul salicilic absoarbe sebumul si iti lasa parul stralucitor si frumos.

3. Hartia de copt. Taie doua bucati de hartie de copt si maseaza-ti scalpul cu ele. Fibra aceastui tip de hartie absoarbe sebumul si iti lasa parul cu mai mult volum.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat il speli mai des, cu atat se ingrasa mai repede!
Trebuie sa cauti un sampon special pentru tipul tau de par (recomand un sampon pe baza de plante pe care il poti cumpara de la plafar). In plus, trebuie sa folosesti balsam, tot pentru parul gras.happy
Ai putea incerca si metodele "bunicii" cu otet de mere si lamaie.

| ylakiztenurb a răspuns:

Si eu am avut problema asta si am scapat de ea punand 2 lingurite de bicarbonat de sodiu in samponul cu care ma spalam...

| stefyy234 explică (pentru ylakiztenurb):

Multumesc pentru sfat happy Dar am o intrebare. 2 lingurite la ce cantitate? Adica. cam cati ml avea sticluta de sampon? puppy dog eyes

| AnonimaAntonia a răspuns:

Incearca samponul uscat de la Batiste http://samponuscat.ro/produse.php

| Micutza_Gaby_1994 a răspuns:

Incearca masca pentru par de la loreal ..sigur o sa vezi diferente..parul meu este tot asa ca al tau.de cand am incercat masca de la loreal ma spal doar de vreo 2-3 ori pe saptamana si parul este mereu curat...aceasta masca te ajuta si la matreata si la descalcirea parului. daca te faci cu ea 2-3 zile parul e foarte moale... sper ca te-am ajutat :*

| stefyy234 explică (pentru Micutza_Gaby_1994):

Multumesc de sfat! :* Dar. l'oreal are o multime de masti. Imi mai poti spune te rog cum se numeste masca?

| Micutza_Gaby_1994 a răspuns (pentru stefyy234):

Cum se numeste nu mai stiu dar stiu ca e intro cutie rosie sau mov...sunt la fel

| Micutza_Gaby_1994 a răspuns (pentru stefyy234):

Sau poti folosi si uleiul de ricin...acum tu alegi