| viorelalyn a întrebat:

Salut, poate sa imi spuna si mie cineva o reteta de preparare a tincturii de pelin, pentru tratament la albine.....si un mod de administrare impreuna cu siropul. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Se obţine prin macerarea timp de 7 zile a 2 linguri rase de frunze şi flori uscate de pelin, bine fărâmiţate, în 50 ml spirt alb de 70 de grade.
Cura de pelin nu poate să dureze mai mult de 5 zile şi se repetă la interval de 2 luni.
O după-amiază excelentă!