| Hilde31 a întrebat:

Salut prieteni. Am fost in concediu anul trecut in Republica Dominicana cu prietenul meu si anul acesta dorim sa mai mergem inca o data acolo, este cel mai frumos loc din lume pot spune! Problema este:virusul zica care ma sperie foarte tare, am tot citit pe internet o groaza de lucruri, precum ca daca imi voi dori un copil pe viitor si sunt muscata de vreun tantar care ma poate contamina cu zica va iesi cu malformatii. Voi ce parere aveti? Credeti ca solutiile /cremele pentru piele, insecticidele ne pot feri de muscatura unui tantar? Pana la urma conteaza sanatatea ca suntem inca tineri. Si Ministerul de Externe nu a precizat foarte in detaliu cum ne putem proteja de acest lucru. Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LeKko a răspuns:

De acord cu raspunsurile precedente...dar, daca vrei neaparat sa mergi tot acolo, solicita ministerului de externe detalii despre vaccinele necesare care protejeaza organismul in zonele respective

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Te voi contrazice putin. Exista sute de locuri cel putin la fel de frumoase ca Republica Dominicana, in aceeasi zona de pret.
Decat sa stai toata vacanta cu stresul ca te vei contamina (indiferent ca este o amenintare reala sau nu), de ce sa nu incercati o alta locatie, si cu ocazia asta mai vedeti si ceva nou?

Răspuns utilizator avertizat
| esir01 a răspuns:

Daca nu ai fost deja, iti recomand Insula Saona. noi am fost anul trecut in Dominicana, nu am facut niciun vaccin (nici n-am citit sa fie nevoie), nu am avut nicio problema.
daca te intereseaza, poti citi aici mai multe despre Saona si alte atractii din Republica Dominicana: https://beachingtravel.ro/insula-saona-republica-dominicana/