| biu303_9369 a întrebat:

Ce sunt insecticidele?

Răspuns Câştigător
| WolfGirl a răspuns:

Insecticidele sunt niste substante chimice folosite pentru alungarea daunatoarelor(gandacilor). De obicei se folosesc la plante. Daca vrei ceva mai explicit uite aici : http://dexonline.ro/definitie/insecticid

6 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Insecticidele sau pesticidele sunt substanţe chimice care omoară, sau împidică înmulţirea insectelor dăunătoare. Ele sunt utilizate în agricultură, silvicultură şi pomicultură. Unele insecticide ca lindanul pentru gradul de mare remanenţă (persistenţă) în sol au fost interzise în 2007 în Uniunea Europeană, se mai pot folosi numai local în cazuri excepţional în anumite boli parazitare.
Pa-pa

| cupcake02 a răspuns:

Substante chimice toxice folosite pentru omorarea diferitelor categorii de insecte...

| House99 a răspuns:

Niste solutii care omoara paraziti si insectele.

| DeeaMarry a răspuns:

Substante care omoara insectele happy

| ulex a răspuns:

Impotriva insectelor

| biu303_9369 explică:

Si pot sa cumpar daca st minora?