| Mihay10 a întrebat:

Salut Prieteni ! Am si eu o intrebare , de ce atunci cand stau la intneric pupila ochilor mei se face mai mare iar imediat cum aprind lumina se face mica ?Culoarea ochilor mei este albastra , si la altfel de ochi se intampla asa?Multumesc.Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dani0078 a răspuns:

Salut,culoarea ochilor nu are legatura cu asta,toate pupilele reactioneaza astfel, se contracta sau se dilata in functie de intensitatea luminii, se adapteaza pentru o vedere mai buna(ai observat ca felinele au o adaptabilitate mult mai mare-au o vedere mult mai buna noaptea). Pupilele se dilata in conditii de luminozitate scazuta si se contracta in lumina puternica.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Contractia pupilei(un orificiu al irisului tau,de culoare albastra) la lumina si dilatarea ei la intuneric este un mecanism de adaptare al ochiului,normal si firesc. Prin acest mecanism este dozata cantitatea de lumina care ajunge la retina(o alta parte componenta a structurii globului ocular) --- contractia si dilatarea pupilei se datoreste contractiei sau dilatarii unor fibre musculare ale irisului fibre, orienate circular sau radiar. In clasele mai mari, vei studia anatomia si fiziologia omului --- pana atunci, explicatia ce ti-am dat-o cred ca este suficienta. Numai bine!

| Yukidaruma a răspuns:

La toata lumea se intampla asa, pentru ca ochiul sa se obisnuiasca cu lumina (mai slaba sau mai puternica). Pupila se contracta sau se dilata in functie de lumina. Sa iti dau un exemplu, ai observat ca atunci cand intri de la lumina intr-o camera intunecata, tot ce vezi este doar un Negru un fata ochilor?, dar daca stai cateva minute pana ce ochiul se obisnuieste, o sa vezi ca poti distinge usor lucrurile, umbrele, chit ca e intuneric in camera, deoarece bate silumina de afarawinking