| aceton a întrebat:

Salut prietenii,
In trecut am facut o alergie la un medicament (antibiotic) pe care l-am m ai folosit in trecut.[zinat], alergia a fost destul de agresiva dupa care a urmat un soc anahilactic. din care am reusit sa ies. pur si simplu corpul meu s-a umplut de bubite ca niste cosuri..am anuntat ambulanta si cand m-au vazut au spus ca nu sunt dotati pentru problema mea si ca vor anunta o ambulanta dotata. pana la venirea ei mi-au facut o perfuzie. apoi am vomitat tot ce mancasem la micul dejun [era ora 11] intr-un final am ajuns la spital si am stat la ranimare 2-3 zile. apoi am ajuns acasa si nu am mai avut aceasta problema timp de 1 an pana acum 2 luni cand de la un sirop de tuse nu ii mai stiu denumirea chiar acum dar esntial este ca il m ai utilizasem cu 2-3 luni in urma. De data aceasta nu a fost atat de agresiva alergia dar mi am pierdut cunostinta pentru 2 - 3 minute pana la venirea salvarii dar mi am revenit si nu a fost nevoie sa ma duc la spital.
Am facut un test de alergie, destul de costisitor din care nu a rezultat nimic. adica nu se stie substanta la care sunt alergic si mi a fost recomandat sa nu mai folosesc des medicamente.
Acum mama a vrut sa mi faca din nou un test de alergie, nu am fost de acord, deoarece am auzit ca poti ramane mai "bleg" daca faci acest test.
P.S medicamentele mi au fost prescrise de medic nu le-am luat eu de capul meu!
Acum intrebare: Sunt putin racit (adica nu imi curge decat putin nasul) spuneti mi niste leacuri "babesti" tinand cont ca nu am voie sa folosesc medicamente. FUNDA!
Scuzati eventualele greseli de scriere dar nu ma simt prea bine si nu am fost foarte atent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pana in acest moment esti alergica la zinnat (adica cefuroxim) si la substanta pe care o contine siropul de tuse pe care l-ai luat, nu inseamna ca esti alergica la orice medicament. Ar fi bine sa mergi la medic pentru tratament.
http://www.i-medic.ro/articole/raceala-cauze-si-remedii-naturiste

| Sam34s22 a răspuns:

Buna...dupa parerea mea nu pot sa iti spuna cine vreun leac babesc pentru ca nu sti cum vei reactiona la el, mai ales ca ai avut probleme cu medicamentele...sincer nu stiu ce sa iti spun doar sa mergi la medicii specialistihappy:* PS: insanatosire gravnicahappy:*