| SafirulDeHartie a întrebat:

Bună TPU, de curand am avut ceva probleme cu sănătatea, nu puteam sa respir mai deloc și asta nu e prima data, a început acum 5 luni, ma inbolnavisem și m-a apucat tusea, nu aveam febra și nici alte simptome ciudate. Tusea devenise foarte grea, respirația ma lasă, am sunat la ambulanță de 3 ori, au venit acasă mi-au făcut un fel de aerosol și a 4 data am mers sa îmi fac x-ray la spital. Pe raza se văzuse ca e o infecție și medicii îmi dăduseră un inhaler și niște steroizi pentru infecție. In ziua de azi am pierdut inhalerul și am plecat la urgenta cu aceeași problema ca acum 5 luni, de data asta ei au spus ca este astm sau ceva de genul și mi-au dat antibiotice pentru infecție și un inhaler cu ventolin. Mai spuneau și ca nu știu sigur pentru ca nu ar putea sa îmi facă vreun test de astm din cauza infecției. Aici apare întrebarea mea. Chiar dacă ar fi astm exista orice șansă să iau vreun tratament pentru recuperare? Medicii au zis ca nu se poate face mai nimic doar sa folosesc inhalerul și ca de obicei oamenii rămân cu alergia asta astm pe viata... Dau funda*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu orice insuficienta respiratorie e corona. happy
Astmul bronșic nu se mai vindecă, dar se poate trăi cu el, ținut sub control, așa cum trăîesc si diabeticii cu boala lor.
Ventolin, din câte am auzit, e foarte slab, ajută doar in faza de inceput a bolii. Dar sunt altele. Caută mai bine un alt medic alergolog, sunt tratamente cu sare de mare in combinatie cu inca ceva, si care iti ajută pe termen lung.
Ai grijă mare de tot, iarna, fiindcă ești predispusă la viroze respiratorii (se manifesta prin insuficienta respiratorie, tuse si febră), dar nici in acest caz nu e corona. E bine să ai grijă de tine. Iarna, ar trebui sa tii un fular la gură (noroc si cu masca, care a devenit o modă) care să impiedice aerul foarte rece sa pătrundă in gât, ori in plamani

| SafirulDeHartie explică (pentru floresdemayo):

Nu vreau sa trăiesc cu asta, adică sunt speriat... dar pot sa îmi vad viata întreaga cu astm, chiar nu exista ori ce fel de varianta ori cât de macabra sau neortodoxa ar fi m-ar prinde bine sa aud câteva...

| floresdemayo a răspuns (pentru SafirulDeHartie):

Te inteleg, dar nu ai incotro, In general, afecţiunile aparatului respirator se transmit genetic, ca si afecţiunile neurologice, demenţa, schizofrenia, ca și malformaţiile si altele.

"chiar nu exista ori ce fel de varianta ori cât de macabra sau neortodoxa?"
Nu. Doar nu ai de gând să te sinucizi pentru atât!

Boala poate fi tinuta sub control. Alteori, nu. Pot să apară si crize sporadice, la schimbare de vreme (vant, ploi, ninsori). Nu fuma (ca sa nu agravezi situatia) si fă-ți niste teste, ca sa poți descoperi la ce esti mai alergică.

| SafirulDeHartie explică (pentru floresdemayo):

App sunt băiat, mersi pentru timpul și interesul tău.

8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca este astm, ai sanse mari sa traiesti cu el toata viata. Ventin este bronhodilatator si se foloseste cand ai nevoie (simti ca te sufoci, nu mai poti respira). Poti citi mai multe detalii despre astm pe net. S-ar putea sa te ajute mersul la salina, dar nu ca tratament pentru a scapa permanent de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce astm cati ani ai? Din ce scrii pare ca e corona, suna super interesant, mesaj detaliat pe TPU de la cineva care habar n-are de existenta virusului.

| SafirulDeHartie explică (pentru anonim_4396):

Omule, am 23 de ani nu am adus vorba de corona pentru ca doctori au spus ca nu poate fi corona și nu întru la paranoia ca poate minte poate noua ordine bla bla bla sunt bazme sau povesti fictive trase după vreo realitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SafirulDeHartie):

Omule ma apuca pe mine paranoia, dar tu faci intentionat. Deci e bine, ai terminat cu scandalu anti-corona.

| Mmn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este corona. La corona faci si febra, ai dureri musculare, stare generala proasta. dureri de cap. Cu astmul e asa cum au zis ei..il tii sub control doar cu inhaler.